• Առաջարկվում է ավելացնել արտասահմանում Ադրբեջանի դեսպանատների պաշտպանության միջոցները
Առաջարկվում է ավելացնել՝ արտասահմանում Ադրբեջանի դեսպանատների ու դիվանագիտական կորպուսների անվտանգությունն ապահովելու համար հատկացվող միջոցների չափը։
Հունիսի 6-ին Միլլի Մեջլիսի արտահերթ նստաշրջանի առաջին լիագումար նիստում՝ նման առաջարկով հանդես է եկել պատգամավոր Էլշան Մուսաևը։
Նրա խոսքով, առաջնահերթային խնդիր է՝ արտասահմանում Ադրբեջանի դեսպանությունների և դիվանագիտական կորպուսի պաշտպանության ուժեղացումը. «Որոշ ժամանակ առաջ Իրանում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա ահաբեկչական ակտ իրականացվեց։ Դրա համար էլ պետք է ներգրավել բոլոր հնարավոր ռեսուրսները՝ դիվանագիտական կորպուսների անվտանգությունն ապահովելու համար։
Այդ միջոցները պետք է ձեռնարկվեն Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքման նախօրեին, քանի որ մենք դեռ պաշտպանված չենք ահաբեկչական հարձակումներից այն անձանց կողմից, ովքեր չեն կարողանում ընկալել Ադրբեջանի հաջողությունները և անհիմն թշնամություն են անում  մեզ հետ»։

06 Июня 2023 - 13:35
Предлагается увеличить объем средств, выделяемых на обеспечение безопасности посольств и дипкорпусов Азербайджана за рубежом.
Как сообщает Armenia.Az, с подобным предложением 6 июня выступил депутат Эльшан Мусаев на первом пленарном заседании внеочередной сессии Милли Меджлиса.
По его словам, усиление охраны посольств и дипкорпусов Азербайджана за рубежом - приоритетный вопрос: «Некоторое время назад на посольство Азербайджана в Иране была совершена террористическая атака. Поэтому на обеспечение безопасности дипкорпусов должны быть привлечены все возможные ресурсы.
Эти меры необходимо принять в преддверии заключения мирного соглашения с Арменией, так как мы все еще не застрахованы от террористических атак со стороны лиц, которые не могут воспринимать успехи Азербайджана и беспричинно враждуют с нами».