06 Հունիսի 2023 - 12:31
Ադրբեջանի հանրային հեռուստատեսությունը զրուցել է՝ Հայրենական պատերազմի ավարտից հետո կալանավորված մի քանի հայ դիվերսանտների հետ։
Մասնավորապես, Անդրանիկ Վազգենովիչ Միքայելյանը (ծնված 1998թ.) ասել է, որ բանտում նրա պահման պայմանները նորմալ են, հիմնականում գիրք է կարդում, հեռուստացույց դիտում, լուրեր, ամեն ամիս նրան այցելում են Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները, ովքեր նրան նամակներ են փոխանցում իր ընտանիքից, իսկ նա էլ իր հերթին գրում է իր ընտանիքին:
Ա.Միքայելյանը բերման է ենթարկվել 2020 թվականի նոյեմբերի վերջին Ադրբեջանի Հանրապետության Խոջավենդի շրջանի տարածքում՝ դիվերսիոն ահաբեկչական ակտ իրականացնելու փորձ կատարելիս։ Նա դատապարտվել է 6 տարվա ազատազրկման, որից 3-ն արդեն կրել է։
Միքայելյանի խոսքով՝ նա հրամաններ է կատարել և չի իմացել, որ իրեն հանձնարարված է առաջադրանք կատարել Ադրբեջանի տարածքում։
Իր հերթին, մեկ այլ հայ դիվերսանտ՝ Կարեն Արամյանը, մի շարք ահաբեկչական ակտեր է իրականացրել Ադրբեջանի տարածքում:
Դատապարտյալ Կ.Արամյանը նույնպես արդեն կրել է ազատազրկման 6 տարիներից 3-ը։ Նա նշել է, որ զարմացած է իր նկատմամբ ադրբեջանցիների լավ վերաբերմունքից։
Միաժամանակ պատիժը կրող մի քանի հայ դիվերսանտներ չեն ցանկացել շփվել ադրբեջանցի լրագրողի հետ...
Իշխան Սարգսյանը և Վլադիմիր Ռաֆայելյանը (դատապարտվել են համապատասխանաբար 19 և 18 տարվա ազատազրկման), իրենց հերթին, կալանավորվել են Հայրենական պատերազմի ավարտից 7 ամիս անց՝ Քելբեջարի շրջանում ճանապարհը ականապատելու ժամանակ։ Ի.Սարգսյանն ասել է, որ նրան ականներ տեղադրելու հրաման է տրվել. Իսկ Վ.Ռաֆայելյանը նշել է, որ չի ափսոսում, որ հրամանը կատարել է. Բայց նա ցավում է, որ պատերազմի պատճառով զոհվել են այդքան քաղաքացիական, խաղաղ մարդիկ, և նա դա չէր ցանկանա։
«Ես կցանկանայի խաղաղություն մեր երկու ժողովուրդների և պետությունների միջև, խաղաղության պայմանագրի ստորագրում։ Որպեսզի մեր ժողովուրդներն ապրեն նախկինի պես»,- ասել է նա։
Զեկույցում նշվում էր, որ հայ կալանավորների պահման պայմանները համապատասխանում են ադրբեջանցի կալանավորների պահման պայմաններին։ Նրանց ամեն անգամ այցելում են ԿԽՄԿ աշխատակիցները:
Կալանավոր Հրաչ Ավագյանը ձերբակալվել է պատերազմից հետո՝ Հադրութի մոտ։ Սա ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ պատերազմից հետո Հայաստանը ռազմական անձնակազմ է տեղափոխել Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջան՝ դիվերսիաներ իրագործելու համար։ Նա դատապարտվել է 4 տարվա ազատազրկման։ Ավագյանը իր դժբախտունների մեջ մեղադրում է իրեն Ադրբեջան ուղարկողներին ու լքողներին...

06 Июня 2023 - 11:37
Как передает Armenia.Az, Общественное телевидение Азербайджана побеседовало с несколькими армянскими диверсантами, задержанными после окончания Отечественной войны.
В частности, Андраник Вазгенович Микаэлян (1998 года рождения), рассказал, что условия его содержания в тюрьме нормальные, он в основном читает книги, смотрит телевизор, новости, каждый месяц его навещают представители Международного Комитета Красного Креста, которые передают ему письма от семьи, а он, в свою очередь, пишет семье.
А.Микаэлян был задержан в конце ноября 2020 года на территории Ходжавендского района АР при попытке совершить диверсионный теракт. Он был осужден на 6 лет лишения свободы и уже отсидел 3 из них.
По словам Микаэляна, он выполнял приказ и не знал, что ему поручили выполнить задание на территории Азербайджана.
В свою очередь, другой армянский диверсант, Карен Арамян, совершил ряд терактов на территории Азербайджана.
К.Арамян тоже уже отсидел 3 года из 6 лет заключения, к которым был приговорен. Он отметил, что его удивило хорошее отношение азербайджанцев к нему.
При этом некоторые армянские диверсанты, отбывающие наказание, не захотели общаться с азербайджанской журналисткой…
Ишхан Саргсян и Владимир Рафаэлян (осуждены на 19 и 18 лет лишения свободы соответственно), в свою очередь, были задержаны через 7 месяцев после окончания Отечественной войны при минировании дороги в Кяльбаджарском районе. И.Саргсян сказал, что ему дали приказ установить мины. А В.Рафаэлян отметил, что не жалеет о том, что выполнял приказ. Но жалеет, что из-за войны погибло столько гражданских, мирных людей, и он бы не хотел этого.
«Я бы хотел мира между нашими двумя народами и государствами, подписания мирного договора. Чтобы наши народы жили, как раньше», - сказал он.
В репортаже отмечено, что условия содержания армянских заключенных соответствуют условиям содержания азербайджанских заключенных. Их каждый раз посещают сотрудники МККК.
Заключенный Грач Авакян был задержан уже после войны, под Гадрутом. Это в очередной раз подтверждает, что уже после войны Армения перебросила в Карабахский регион Азербайджана военнослужащих для совершения диверсий. Он был приговорен к 4 годам лишения свободы. Авакян обвиняет тех, кто его послал в Азербайджан и бросил, в своих бедах…