• Ադրբեջանի և Ռուսաստանի փոխարտգործնախարարները քննարկել են համագործակցության հեռանկարները
Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխարտգործնախարարներ Միխայիլ Գալուզինը և Խալաֆ Խալաֆովը չորեքշաբթի խորհրդակցությունների ժամանակ քննարկել են երկրների միջև համագործակցության վիճակն ու հեռանկարները։ Այս մասին ասված է Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության՝ հանդիպումից հետո տարածված հաղորդագրության մեջ, տեղեկացնում է Armenia.Az-ը։
«Ռուս-ադրբեջանական համագործակցության վիճակը և հեռանկարները, ներառյալ ընթացիկ օրակարգի ամենահրատապ հարցերը, դիտարկվել են բովանդակային և դաշինքի ոգով», - ասված է ՌԴ դիվանագիտական գերատեսչության հաղորդագրությունում:
ՌԴ ԱԳՆ-ում նշել են, որ հանդիպման ընթացքում «կատարվել է ժամացույցների մանրամասն ստուգում» որոշ տարածաշրջանային ու միջազգային թեմաներով։ «Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի շրջանակներում մայիսի 25-ին Մոսկվայում կայացած Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների [Վլադիմիր Պուտինի, Իլհամ Ալիևի և Նիկոլ Փաշինյանի] շփումների լույսի ներքո՝ ընդգծվել է նրանց կողմից ձեռք բերված բոլոր եռակողմ պայմանավորվածությունների հետևողական իրականացման կարևորությունը»,- ընդգծել են նախարարությունից։

• Заместители глав МИД Азербайджана и России обсудили перспективы сотрудничества
Заместители министров иностранных дел России и Азербайджана Михаил Галузин и Халаф Халафов обсудили на консультациях в среду состояние и перспективы сотрудничества между странами. Об этом говорится в сообщении МИД РФ, распространенном по итогам встречи.
«Предметно и в духе союзничества рассмотрены состояние и перспективы российско-азербайджанского сотрудничества, включая наиболее актуальные вопросы текущей повестки дня», - указали в российском дипведомстве.
В МИД РФ отметили, что в ходе встречи была «произведена обстоятельная сверка часов» по некоторым региональным и международным сюжетам. «В свете состоявшихся 25 мая в Москве на полях Высшего Евразийского экономического совета контактов лидеров России, Азербайджана и Армении [Владимира Путина, Ильхама Алиева и Никола Пашиняна] особо акцентирована важность последовательной реализации всех достигнутых ими трехсторонних договоренностей», - подчеркнули в ведомстве.