24 Մարտի 2023 - 12:57
Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Քեթրին Կոլոննայի ոչ տեղին և անհավանական հայտարարություններն Ադրբեջանի համար որևէ նշանակություն չունեն։
Այս մասին Armenia.Az-ին ասել է պատգամավոր Վուգար Իսկենդերովը։
Նա հիշեցրել է, որ Ֆրանսիայի ԱԳՆ ղեկավարը վերջերս Twitter-ում հայտարարություններ էր արել, որոնք անհարիր են արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարին. «Կոլոննան հայտարարել է, որ Ֆրանսիան առաջին իսկ օրվանից դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից՝ Լաչինի ճանապարհի այսպես կոչված «փակումը», և նա մտադիր է ապրիլի վերջին այցելել Բաքու և Երևան՝ այդ միտքը փոխանցելու համար։ Կարծում եմ, որ այս խոսքերը վրդովեցուցիչ են: Նման մոտեցմամբ Ֆրանսիան հերթական անգամ ծաղրի ենթարկեց իրեն»։
Պատգամավորի խոսքով՝ Քեթրին Կոլոննան իր մեկնաբանություններով խախտում է միջազգային իրավունքի նորմերն ու սկզբունքները.
«Դժվար է հասկանալ՝ սա նախարարի՞, թե՞ ուսանողի ելույթ է։ Ֆրանսիայի կառավարության ղեկավարը պետք է գիտակցի, որ իրենց առջև ոչ թե Կորսիկա կղզին է կամ այն երկրները, որոնց Ֆրանսիան ստրկացրել է, այլ Կովկասի առաջատար երկիրը՝ Ադրբեջանը։ Նույն Ադրբեջանը, որն ամենաբարձր ամբիոնից ողջ աշխարհին հայտարարել է Ֆրանսիայի հանցագործությունների մասին ու կոչ է արել նրանց՝ ներողություն խնդրել։ Եվ այսօր Ադրբեջանն իր անհամաձայնությունն է հայտնում Ֆրանսիայի կեղծավոր քաղաքականությանը՝ նրանց իրենց տեղը դնելով»։

• Азербайджанский депутат: Неуместные заявления главы МИД Франции не имеют никакого значения
Неуместные и неправдоподобные заявления министра Европы и иностранных дел Франции Катрин Колонна не имеют для Азербайджана никакого значения.
Об этом Armenia.Az заявил депутат Милли Меджлиса Вугар Искандеров.
Он напомнил, что глава МИД Франции недавно выступила в Twitter с неуместными для главы внешнеполитического ведомства заявлениями: «Колонна заявила, что Франция с первого дня осуждает т.н. «закрытие» Азербайджаном Лачинской дороги и она намерена в конце апреля посетить Баку и Ереван, чтобы донести эту мысль. Я считаю эти слова запредельными. Франция в очередной раз выставила себя на посмешище подобным подходом».
По мнению депутата, своими комментариями Катрин Колонна нарушает нормы и принципы международного права:
«Сложно понять, это выступление министра или студента? Глава французского правительства должен осознать, что перед ними не остров Корсика или страны, которых поработила Франция, а перед ними ведущая страна Кавказа - Азербайджан. Тот самый Азербайджан, который с самой высокой трибуны заявил на весь мир о преступлениях Франции и призвал их извиниться. И сегодня Азербайджан выражает свое несогласие с лицемерной и ханжеской политикой Франции, сажая их на свое место».
Парламентарий отметил, что госпожа министр не имеет никакого права говорить с Азербайджаном языком ультиматумов: «Такое отношение непозволительно. В случае прибытия в Азербайджан, французский министр поймет свою ошибку, когда ее встретят на уровне заместителя начальника одного из управлений МИД. Я полагаю, что Колонну вообще не стоит принимать в нашей стране. Мы сталкивались со многими подобными выпадами. Неуместные и неправдоподобные заявления главы МИД Франции Катрин Колонна не имеют для Азербайджана никакого значения».