16 Մարտի 2023 - 16:02
2020 թվականին հայկական օկուպացիայից Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի ազատագրումից հետո Ադրբեջանը լայնածավալ վերականգնողական աշխատանքներ է իրականացնում այդ տարածքներում։ Ադրբեջանը կյանք է վերադարձնում Հայաստանի կողմից ամբողջությամբ ավերված հսկայական տարածքներին:
Այս մասին, ըստ «Ազերթաջ»-ի, ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ ելույթ ունենալով Անկարայում ընթացող Թյուրքական պետությունների կազմակերպության արտահերթ գագաթնաժողովում։
«Մենք զրոյից կառուցում ենք 9 նոր քաղաք, իսկ առաջին փուլում՝ ավելի քան 300 գյուղ ու ավան։ Սա հետկոնֆլիկտային վերակառուցման եզակի և աննախադեպ մոդել է, որն իրականացնում է ազգային կառավարությունը սեփական ֆինանսական միջոցներով։ 2021-2022 թվականներին ադրբեջանական պետությունը մոտ 4 միլիարդ ԱՄՆ դոլար է ծախսել ազատագրված տարածքների վերականգնողական աշխատանքների վրա։ Իսկ այս տարի մենք նախատեսում ենք հատկացնել առնվազն 1,7 մլրդ ԱՄՆ դոլար»,- հավելել է պետության ղեկավարը։

• Алиев на саммите ОТГ в Анкаре: «Мы с нуля отстраиваем 9 новых городов»
После освобождения Карабаха и Восточного Зангезура от армянской оккупации в 2020 году Азербайджан проводит широкомасштабные восстановительные работы на этих территориях. Азербайджан возвращает жизнь на обширные территории, полностью разрушенные Арменией.
Как сообщает Азертадж, об этом сказал Президент Азербайджана Ильхам Алиев, выступая на внеочередном Саммите Организации тюркских государств в Анкаре.
«Мы с нуля отстраиваем 9 новых городов и на первом этапе - более 300 сел и поселков. Это уникальная и беспрецедентная модель постконфликтного восстановления, проводимого национальным правительством за счет собственных финансовых ресурсов. В 2021-2022 годах Азербайджанское государство потратило около 4 миллиардов долларов США на работы по восстановлению на освобожденных территориях. А в этом году мы планируем выделить средства в размере не менее 1,7 миллиарда долларов США», - добавил глава государства.
Операция СГБ: задержан подозреваемый в подготовке терактов на территории Азербайджана
25 Марта 2024
Сахиба Гафарова: Для Азербайджана большая честь принимать у себя COP-29
Спикер ММ: Встречи парламентов Азербайджана и Армении станут полезным механизмом для конструктивных дискуссий