• Ղարաբաղահայերի՝ երկխոսությունից խուսափելու հերթական փորձերը
Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմը՝ Ղարաբաղի հայ համայնքի ներկայացուցիչներին հրավիրել է երկրորդ հանդիպմանը՝ շարունակելու շփումները վերաինտեգրման, ինչպես նաև Ղարաբաղում ենթակառուցվածքային նախագծերի իրականացման հարցը քննարկելու համար։ Հանդիպումն առաջարկվել է առաջիկա օրերին անցկացնել Բաքու քաղաքում։
Այս մասին ավելի վաղ հայտնել էր Caliber.Az-ը։
Անմիջապես հայկական տարբեր լրատվամիջոցներն ու TG ալիքները սկսեցին կեղծ տեղեկություններ տարածել, թե Ղարաբաղի հայերը նման հրավեր չեն ստացել, այլ միայն ԶԼՄ-ներից են իմացել այդ մասին։
Հարկ է նշել, որ հրավերի մասին տեղեկությունը տարածվել է նախագահի աշխատակազմի թվիթերյան պաշտոնական էջում։
Изображение
Տեղեկությունը հրապարակել է նաև Ազերթաջ պետական լրատվական գործակալությունը։
Ավելին, մեր ստացած հավաստի տվյալների համաձայն, մինչ այս մամուլի հաղորդագրության տարածումը, ղարաբաղցի հայերի ներկայացուցիչների հետ շփումների համար պատասխանատու անձինք նրանց են փոխանցել պաշտոնական Բաքվի այս առաջարկը։ Եվ միայն դրանից հետո է տեղեկությունը տարածվել լրատվամիջոցներով։
Ակնհայտ է, որ նման լցոնումները ղարաբաղահայության որոշակի մասի հերթական փորձն է՝ խուսափելու վերաինտեգրման հետ կապված հարցերի կառուցողական քննարկումից։

• Очередные попытки армян Карабаха увильнуть от диалога
Администрация президента Азербайджана пригласила представителей армянской общественности Карабаха на вторую встречу для продолжения контактов по реинтеграции, а также обсуждения вопросов реализации инфраструктурных проектов в Карабахе. Встречу было предложено провести в ближайшие дни в городе Баку.
Об этом ранее уже сообщал Caliber.Az.
Сразу же различные армянские медиа и ТГ-каналы начали распространять недостоверную информацию о том, что подобного приглашения армяне Карабаха не получали, а узнали о нем лишь из СМИ.
Стоит отметить, что информация о приглашении была распространена в официальном Twitter-аккаунте Администрации президента.
Изображение
Информация была также опубликована государственным информационным агентством Азертадж.
Более того, по поступившим нам достоверным данным, до распространения данного пресс-релиза, ответственные за контакты с представителями карабахских армян лица передали им это предложение официального Баку. И только после этого информация была распространена в СМИ.
Очевидно, что подобные вбросы являются очередной попыткой определенной части карабахских армян уйти от конструктивного обсуждения вопросов, связанных с реинтеграцией.