03 Փետրվարի 2023 - 17:28
Այս մասին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ասել է Հարավային գազային միջանցքի խորհրդատվական խորհրդի 9-րդ և Կանաչ էներգետիկայի խորհրդատվական խորհրդի 1-ին նախարարների հանդիպման ժամանակ, հաղորդում է «Ազերթաջ»-ը։
«Ադրբեջանն ունի նաև կանաչ էներգետիկայի զարգացման ներուժ։ Սա արդեն հաստատվել է։ Միայն ծովում հողմային էներգիայի ներուժը կազմում է 157 ԳՎտ, իսկ ցամաքում հողմային և արևային էներգիայի ներուժը 27 ԳՎտ է: Երկրորդ հայրենական պատերազմի արդյունքում ավելի քան երկու տարի առաջ ազատագրված մեր հողերում հողմային և արևային էներգիայի ներուժը հասնում է 10 ԳՎտ-ի:
Մենք մեծ ներուժ ենք հայտնաբերել նաև Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետությունում։ Ներկայումս բանակցություններ են ընթանում 500 մեգավատ հզորությամբ արևային էլեկտրակայանի կառուցման հնարավորությունը գնահատելու համար։ Եվ կարծում եմ, որ մենք կունենանք էլ ավելի մեծ կարողություններ»,- ընդգծել է պետության ղեկավարը։

03 Февраля 2023 - 14:56
Как сообщает Азертадж, об этом сказал президент Азербайджана Ильхам Алиев на 9-м министерском заседании в рамках Консультативного совета по Южному газовому коридору и 1-м министерском заседании в рамках Консультативного совета по зеленой энергетике.
«У Азербайджана также имеется потенциал для развития зеленой энергетики. Это уже подтверждено. Только потенциал ветровой энергии на море составляет 157 ГВт, объем ветровой и солнечной энергии на суше - 27 ГВт. Также до 10 ГВт ветровой и солнечной энергии на территориях, которые мы освободили более двух лет назад в результате Отечественной войны. Мы также обнаружили большой потенциал в Нахчыванской Автономной Республике. Сейчас идет процесс переговоров по оценке возможности строительства солнечной электростанции мощностью 500 мегаватт. И я думаю, что у нас будет еще больше мощностей», - подчеркнул глава государства.