• Նախագահ. Ադրբեջանը նախատեսում է մինչև 2027 թվականը կրկնապատկել գազի արտահանումը Եվրոպա
Այս մասին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է՝ Հարավային գազային միջանցքի խորհրդատվական խորհրդի շրջանակներում 9-րդ և Կանաչ էներգետիկայի խորհրդատվական խորհրդի 1-ին նախարարական նիստի ժամանակ, հաղորդում է Ազերթաջը:
«Դա հնարավոր է, քանի որ մենք դրա համար ռեսուրսներ ունենք: Մենք ունենք փոխադարձ քաղաքական կամք և փոխվստահության շատ բարձր մակարդակ»,- ասել է պետության ղեկավարը։
Նա ընդգծել է, որ «Հարավային գազային միջանցք» նախագծի հաջող իրականացման կարևոր գործոններից մեկը, ի լրումն տեխնիկական, երբեմն էլ՝ քաղաքական խնդիրների, որոնք լուծում են պահանջում, փոխադարձ վստահության բարձր մակարդակն է։ «Ես դա նույնիսկ կանվանեի փոխադարձ համերաշխություն, երբ մենք անմիջապես տեսնում ենք, որ ինչ-որ մեկը աջակցության կարիք ունի»,- հավելել է նախագահ Իլհամ Ալիևը։

• Президент: Азербайджан планирует удвоить к 2027 году экспорт газа в Европу
Как сообщает Азертадж, об этом заявил Президент Азербайджана Ильхам Алиев на 9-м министерском заседании в рамках Консультативного совета по Южному газовому коридору и 1-м министерском заседании в рамках Консультативного совета по зеленой энергетике.
«Это выполнимо, поскольку у нас есть ресурсы для этого. У нас есть взаимная политическая воля и очень высокий уровень взаимного доверия», - отметил глава государства.
Он подчеркнул, что одним из важных факторов успешной реализации проекта Южный газовый коридор, помимо технических, а иногда и политических вопросов, которые необходимо решить, является высокий уровень взаимного доверия. «Я бы даже назвал это взаимной солидарностью, когда мы сразу видим, что кто-то нуждается в поддержке», - добавил Президент Ильхам Алиев.