• Ռազմական փորձագետ Նահապետյան. ԵՄ դիտորդները Հայաստան են ժամանում հետախուզական աշխատանքների համար
«Նրանց խնդիրը բախումները դադարեցնելը չէ, նրանք հետախուզական աշխատանք են տանում և անհրաժեշտության դեպքում բախումներ կհրահրեն, ինչպես դա եղավ Հարավսլավիայում, Կոսովոյում։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայ լրագրողների հետ զրույցում ասել է ռազմական փորձագետ Հայկ Նահապետյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե Հայաստան ժամանող ԵՄ դիտորդական առաքելությունը ինչ է անելու և ինչ խնդիր է լուծում։
«Եթե ԵՄ անդամ երկրները, որոնք այժմ դիտորդներ են ուղարկում, այդքան բարի են, ապա կարող էին դադարեցնել 44-օրյա պատերազմը։ Նրանք երբեք չեն քննադատի Ադրբեջանին և Թուրքիային, քանի որ սերտորեն համագործակցում են նրանց հետ, մի քանի հայտարարություններ կանեն ՝ ուղղված մեր ժողովրդի բարեհոգի հատվածի ուղեղը լվանալուն, և վերջ»,- նշել է փորձագետը։
«Իհարկե, ակնհայտ է, որ այս դիտորդները գալիս են այլ խնդիր լուծելու, ես դրա մեջ շատ մեծ վտանգ եմ տեսնում։ Նրանք գալիս են Իրանի պատճառով, որովհետեւ Արևմուտքը պատրաստվում է ռազմական ագրեսիա իրականացնել Իրանի դեմ, ավելին՝ այստեղ հետախուզական աշխատանք է տարվելու»,- վստահեցնում է Հայկ Նահապետյանը։

• Военный эксперт Наапетян: Наблюдатели ЕС прибывают в Армению для разведывательной работы
«Их задача не останавливать боестолкновения, они ведут разведывательную работу и при необходимости будут провоцировать боестолкновения, как было в Югославии, Косово».
Как передает Armenia.Az, об этом в беседе с армянскими журналистами заявил военный эксперт Айк Наапетян, касаясь вопроса о том, что будет делать прибывающая в Армению наблюдательная миссия ЕС и какую проблему она решает.
«Если страны-члены ЕС, которые сейчас направляют наблюдателей, настолько добрые, то могли бы остановить 44-дневную войну. Они никогда не будут критиковать Азербайджан и Турцию, так как тесно сотрудничают с ними, сделают несколько заявлений, направленных на промывание мозгов простодушной части нашего народа, и все», — отметил эксперт.
«Конечно, очевидно, что эти наблюдатели едут решать другую задачу, я вижу в этом очень большую опасность. Они из-за Ирана едут, потому что Запад собирается осуществить военную агрессию против Ирана, более того, здесь будет осуществлена разведывательная работа», — уверяет Айк Наапетян.