02 Դեկտեմբերի 2022 - 16:02
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է՝ Ադրբեջանի տնտեսության փոխնախարար Սահիբ Մամեդովը։
Նրա խոսքով, Ադրբեջանը Եվրամիության կարևոր գործընկերն է և եվրոպացի ներդրողների համար ամենագրավիչ շուկաներից մեկը։ Ներկայումս երկրում գործում է ավելի քան 700 եվրոպական ընկերություն։
Ս.Մամեդովը նշել է, որ ԵՄ-ն մնում է Ադրբեջանի հիմնական արտաքին առևտրային գործընկերներից մեկը։
Փոխնախարարն ասել է, որ 2021 թվականին ԵՄ-ի մասնաբաժինը Ադրբեջանի արտաքին առևտրում կազմել է 44,8% (15,2 մլրդ դոլար), 2022 թվականի հունվար-հոկտեմբերին այդ ցուցանիշը կազմել է 54,49% (25,23 մլրդ դոլար)։
Խանքենդի-Լաչին ճանապարհին ակտիվիստները շարունակում են կոչ անել միջազգային հանրությանը պաշտպանել շրջակա միջավայրը

02 Декабря 2022 - 14:14
По его словам, Азербайджан – важный партнер Европейского союза и один из привлекательных рынков для европейских инвесторов. В настоящее время в стране осуществляют деятельность более 700 европейских компаний.
С.Мамедов отметил, что ЕС остается одним из основных внешнеторговых партнеров Азербайджана.
Замминистра сказал, что в 2021 году доля ЕС во внешней торговле Азербайджана составила 44,8% (15,2 млрд долларов США), в январе-октябре 2022 года этот показатель составил 54,49% (25,23 млрд долларов США).
«С большим удовлетворением хочу сообщить, что сотрудничество с ЕС – одно из основных направлений внешней политики нашей страны. В растущей динамике отношений между сторонами особое значение имеют взаимные визиты, встречи на высоком уровне и обширная договорно-правовая база, кроме того, торговля является одним из основных направлений нашего двустороннего сотрудничества»,- отметил С.Мамедов.