02 Դեկտեմբերի 2022 - 11:24
«Եվս մեկ անգամ հայտարարում ենք, որ ԱՆԸՆԴՈՒՆԵԼԻ Է Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքում գտնվող բնակավայրերի անունները շինծու հայկական տեղանուններով նշելը, այդ թվում՝ «Լեռնային Ղարաբաղի տարածք» արտահայտության օգտագործումը։
Կոչ ենք անում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբին պաշտոնական հաղորդագրություններում սխալ ձևակերպումներ չօգտագործել Ադրբեջանի տարածքների անվանումները նշելիս։
Մեկ անգամ ևս հիշեցնում ենք, որ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի 01.12.2022 թ.-ի պաշտոնական հաղորդագրության մեջ որպես «Լեռնային Ղարաբաղի տարածք» նշված տարածքը Ղարաբաղի տնտեսական շրջանն է, իսկ որպես «Մարտակերտ», «Մարտունի», «Մատաղիս» և «Գետավան» նշված ադրբեջանական բնակավայրերի պաշտոնական անվանումները՝ համապատասխանաբար ԱԳԴԵՐԵ, ԽՈՋԱՎԵՆԴ, ՍՈՒԳՈՎՈՒՇԱՆ և ԳՈԶԼՈՒՔՅՈՐՓՅՈՒ» է, նշում է գերատեսչությունը:

02 Декабря 2022 - 09:07
«Еще раз заявляем о НЕДОПУСТИМОСТИ указания названий населенных пунктов на территории Азербайджанской Республики под вымышленными армянскими топонимами, в том числе использования выражения «территория Нагорного Карабаха».
Призываем миротворческий контингент Российской Федерации не использовать в официальных сообщениях неправильные формулировки при упоминании названий территорий Азербайджана.
Напоминаем, что территория, указанная в официальном сообщении миротворческого контингента Российской Федерации от 01.12.2022 года, опубликованном на официальной интернет-странице Министерства обороны Российской Федерации, как «территория Нагорного Карабаха», является Карабахским экономическим районом, а официальные названия азербайджанских населенных пунктов, обозначенных как «Мардакерт», «Мартуни», «Мадагиз» и «Гетаван», - АГДЕРЕ, ХОДЖАВЕНД, СУГОВУШАН И ГОЗЛУКЁРПЮ соответственно», - отмечает ведомство.