25 Նոյեմբերի 2022 - 17:26
Ռուս-ուկրաինական հակամարտությամբ պայմանավորված տնտեսական կապերի փոփոխության ֆոնին Զանգեզուրի միջանցքի բացումից ավելի շատ կշահեն ոչ թե հարևան պետություններն ու մասնավոր ընկերությունները, այլ տեղական ընկերությունները։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Միլլի Մեջլիսի մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նախագահ, Սոցիալական հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Զահիդ Օրուջը։
Նրա խոսքով, Ադրբեջանի բարենպաստ աշխարհագրական դիրքի և պետության ղեկավարի կողմից իրականացվող ենթակառուցվածքային նախագծերի տեսանկյունից (Հյուսիս-Հարավ և Արևելք-Արևմուտք միջանցքները) բեռնափոխադրումները պետք է դառնան զարգացման հեռանկարային ուղղություն։
«Ադրբեջանում բեռնափոխադրումների ծավալը 2019 թվականին կազմել է 250 մլն տոննա։ Սակայն, կան մի քանի գործոններ, որոնք զրկում են պետական բյուջեին և քաղաքացիներին հարյուր միլիոնավոր դոլարներից և մեզ խոցելի են դարձնում ռուսական, թուրքական և վրացական փոխադրողների առջև»,- հավելել է Զահիդ Օրուջը։

25 Ноября 2022 - 15:26
На фоне изменений экономических связей в связи с российско-украинским конфликтом, от открытия Зангезурского коридора больше выиграют не соседние государства и частные компании, а местные.
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил председатель Комитета Милли Меджлиса по правам человека, руководитель Центра социальных исследований Захид Орудж.
По его словам, с точки зрения выгодного географического расположения Азербайджана и реализуемых главой государства инфраструктурных проектов (коридоры Север-Юг и Восток-Запад) грузоперевозки должны стать перспективным направлением развития.
«Объем грузоперевозок Азербайджана в 2019 году составил 250 миллионов тонн. Однако есть несколько факторов, которые лишают государственный бюджет и граждан сотен миллионов долларов и делают нас уязвимыми перед российскими, турецкими и грузинскими перевозчиками», - добавил Захид Орудж.