25 Նոյեմբերի 2022 - 14:33
Ինչպես հայտնում է Ազերթաջը, այս մասին նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է նոյեմբերի 25-ին՝ «Միջին միջանցքի երկայնքով. աշխարհաքաղաքականություն, անվտանգություն և տնտեսություն» միջազգային համաժողովում։
«Այժմ մենք գտնվում ենք Եվրամիության հետ նոր համաձայնագրի շուրջ խորհրդակցությունների վերջին փուլում։ Այն ավարտված է ավելի քան 90 տոկոսով: Մենք ԵՄ-ի հետ Ասոցացման համաձայնագիր չենք ստորագրել: Փոխարենը մենք նախընտրեցինք երկկողմ համագործակցության ձևաչափը»,- ասել է պետության ղեկավարը։
Խոսելով Արևելյան գործընկերության մասին՝ նախագահն ընդգծել է, որ Ադրբեջանն այս գործընկերությունը համարում է Եվրամիության հետ համագործակցության տարրերից մեկը, այլ ոչ թե ԵՄ անդամ երկրների հետ համագործակցության հարթակ։

25 Ноября 2022 - 12:17
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил президент Ильхам Алиев 25 ноября на международной конференции «Вдоль Среднего коридора: геополитика, безопасность и экономика».
«Сейчас мы находимся на завершающей стадии консультаций по новому соглашению с Евросоюзом. Оно готово более чем на 90 процентов. Мы не подписали Ассоциативное соглашение с ЕС. Вместо этого мы предпочли формат двустороннего сотрудничества», - сказал глава государства.
Говоря о Восточном партнёрстве, президент подчеркнул, что Азербайджан считает это партнерство одним из элементов сотрудничества с Евросоюзом, а не платформой сотрудничества со странами-членами ЕС.