• ԵՄ-ն աջակցում է Ադրբեջանում հետկոնֆլիկտային վերականգնման միջոցներին
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հինգշաբթի ասել է Ադրբեջանում ԵՄ դեսպան Պյոտր Միխալկոն՝ ելույթ ունենալով «Համագործակցություն հանուն տարածաշրջանային կայունության և զարգացման» թեմայով համաժողովում։
«Մենք կենտրոնանում ենք հետկոնֆլիկտային վերականգնման վրա՝ քաղաքացիական հասարակության համար նոր հնարավորություններ բացելու համար», - ասել է նա:
Դեսպանը նշել է, որ Եվրամիությունը պատրաստ է աջակցել Ադրբեջանին հետկոնֆլիկտային տարածքների վերականգնման գործում։
«Տարածաշրջանում հակամարտությունները մնում են հիմնարար խնդիր, որի լուծումը միջազգային իրավունքի հետ մեկտեղ ջանքեր է պահանջում։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ բանակցությունների գործընթացը ԵՄ աջակցությամբ միտված է կայուն կարգավորման հասնելուն»,- ասել է Միխալկոն։

24 Ноября 2022 - 12:16
Как передает Armenia.Az, об этом сказал в четверг посол ЕС в Азербайджане Петер Михалко, выступая на конференции на тему «Сотрудничество для региональной стабильности и развития».
«Мы фокусируемся на постконфликтной реабилитации, чтобы открыть новые возможности для гражданского общества», - сказал он.
Посол отметил, что Евросоюз готов оказывать поддержку Азербайджану в восстановлении на постконфликтных территориях.
«Конфликты в регионе остаются фундаментальной проблемой, решение которых требует усилий, наряду с международным правом. Процесс мирных переговоров между Арменией и Азербайджаном при содействии ЕС направлен на достижение устойчивого урегулирования», - сказал Михалко.