• Գեներալ-լեյտենանտ. Ադրբեջանը նվազեցրել է ռուսական ռազմական արդյունաբերությունից կախվածությունը
Ադրբեջանը նվազեցրել է ռուսական ռազմական արդյունաբերությունից կախվածությունը, որը դարձել է ավանդական նախկին խորհրդային շատ հանրապետությունների համար, այդ թվում՝ գնելով և օգտագործելով մինչ այժմ ոչ սովորական պատերազմ վարելու միջոցներ:
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է՝ Ազգային պաշտպանության համալսարանի ռեկտոր, գեներալ-լեյտենանտ Հեյդար Փիրիևը։
Այդ միջոցները անօդաչու թռչող սարքեր էին, որոնք օգտագործվում էին հակառակորդի կարճ և միջին հեռահարության հակաօդային պաշտպանության համակարգերը հայտնաբերելու և ոչնչացնելու, հետախուզության ու հարձակվման և հակառակորդի ռազմական տեխնիկան ու կենդանի ուժի ոչնչացնելու համար:
«Թշնամու պատկանող զենքի պահեստների և հրթիռային համակարգերի ոչնչացման համար իսրայելական արտադրության «Հարոպ կամիկաձե» անօդաչու թռչող սարքերն այս կատեգորիայի ամենաառաջադեմ անօդաչու թռչող սարքերից են: Մասնավորապես, այդ անօդաչու սարքերը հաջողությամբ օգտագործվել են՝ С-300 հրթիռային համակարգերը շարքից դուրս բերելու ժամանակ։ Թուրքիայի պաշտպանական արդյունաբերության կողմից արտադրվող Bayraktar TB-2-ի դերն անվիճելի է։ Միայն պատերազմի առաջին երկու շաբաթում Ադրբեջաի Զինված ուժերը ոչնչացրել են հայկական բանակին պատկանող հակաօդային պաշտպանության 60 համակարգ (հիմնականում 9K33 Osa և 9K35 Strela)։ Այսպիսով, Ադրբեջանը, դիվերսիֆիկացնելով զենքի գնումները, կարողացավ նվազեցնել ռուսական ռազմական արդյունաբերությունից կախվածությունը, որը ավանդական է դարձել նախկին Խորհրդային Միության շատ երկրներում»,- ասել է Հ.Փիրիևը։

24 Ноября 2022 - 11:37
Азербайджан сократил зависимость от российской оружейной промышленности, ставшей традиционной для многих бывших советских республик, в том числе закупая и применяя нетрадиционные до сих средства ведения войны.
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил ректор Национального университета обороны генерал-лейтенант Гейдар Пириев.
Этими средствами стали беспилотники, применяемые для обнаружения и уничтожения систем ПВО противника малой и средней дальности, для разведки и для атаки и уничтожения боевой техники и живой силы противника.
«Для уничтожения принадлежащих врагу складов оружия и ракетных систем, дроны - камикадзе израильского производства Хароп являются одними из самых современных БПЛА этой категории. В частности, эти беспилотники успешно использовались при выводе из строя ракетных систем С-300. Неоспорима роль «Байрактара ТБ-2» производства оборонной промышленности Турции. Только за первые две недели войны Вооруженные Силы Азербайджана уничтожили 60 систем ПВО (в основном 9K33 Osa и 9K35 Strela), принадлежащих армянской армии. Таким образом, Азербайджан, сумев диверсифицировать закупки оружия, смог сократить зависимость от российской оружейной промышленности, ставшей традиционной во многих странах бывшего Советского Союза», - заявил H.Пириев.