23 Նոյեմբերի 2022 - 10:07
Նոյեմբերի 22-ին նախագահի աշխատակազմի ղեկավարև Ադրբեջանի Հանրապետության օկուպացիայից ազատագրված տարածքների հիմնախնդիրները կենտրոնացված կարգով լուծելու համար ստեղծված համակարգող շտաբի ղեկավար Սամիր Նուրիևի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել՝ շտաբի մեկամյա գործունեությնը նվիրված նիստ, որում քննարկվել է բնակչության վերադարձը օկուպացիայից ազատագրված տարածքներ։
Ազերթաջի փոխանցմամբ՝ նիստի օրակարգում ընդգրկված են եղել շտաբի վերջին երկու տարիների գործունեության գնահատման և առաջիկա անելիքների, ԱՀ Նախագահի 2022 թվականի նոյեմբերի 16-ի կարգադրությամբ հաստատված՝ «Ադրբեջանի Հանրապետության օկուպացիայից ազատագրված տարածքներ մեծ վերադարձի I պետական ծրագրի» իրականացման հետ կապված, ինչպես նաև օկուպացիայից ազատագրված տարածքներ, այդ թվում՝ Լաչին քաղաք, Զաբուխ և Սուս գյուղեր բնակչության արագ վերադարձի վերաբերյալ պետության ղեկավարի հանձնարարականների կատարման հետ կապված այլ հարցեր։

23 Ноября 2022 - 09:10
22 ноября под председательством руководителя Администрации президента и Координационного штаба, созданного для решения в централизованном порядке вопросов на освобожденных от оккупации территориях Азербайджанской Республики, Самира Нуриева, состоялось заседание, посвященное итогам двухлетней деятельности штаба, на котором обсуждалось возвращение населения на освобожденные от оккупации территории.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в повестку дня заседания вошли вопросы оценки деятельности штаба за прошедшие два года и предстоящие задачи, вопросы, связанные с реализацией "I Государственной программы по Великому возвращению на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики", утвержденной распоряжением президента Азербайджанской Республики от 16 ноября 2022 года, а также другие вопросы, связанные с выполнением поручений главы государства по скорейшему возвращению населения на освобожденные от оккупации территории, включая город Лачын, села Забух и Сус.