Փակել«Dubai-Expo 2020»-ի ադրբեջանական տաղավարում ներկայացված է «Dostluq» գորգը-ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Փետրվարի 18-ին Դուբայի «Expo-2020» համաշխարհային ցուցահանդեսի ադրբեջանական տաղավարում՝ Հեյդար Ալիևի Հիմնադրամի և «Ազերխալչա» ԲԲԸ-ի կազմակերպած միջոցառման ժամանակ տեղի է ունեցել «Dostluq» գորգի շնորհանդեսը։
Ադրբեջանական ավանդական գորգերի և նոր ժամանակակից դիզայնի հիման վրա պատրաստված «Dostluq» գորգը ստեղծվել է՝ «Ազերխալչայ» ստեղծագործական խմբի և Ադրբեջանի վաստակավոր արտիստ Ռաշադ Ալեքբերովի համատեղ համագործակցության արդյունքում, հայտնում է Armenia.Az-ը։ Գորգի ստեղծման աշխատանքները, ներառյալ դիզայնի մշակումը, ծածկույթի պատրաստումը և բուն գորգի ստեղծումը, տևել են յոթ ամիս:
Գորգի սյուժեն արտացոլում է՝ Ադրբեջանի և Դուբայի էմիրության հայտնի պատմական և ժամանակակից հուշարձանները, բուսական և կենդանական աշխարհի տարրերը։

ЗакрытьВ азербайджанском павильоне на «Expo 2020 Dubai» представлен ковер «Dostluq»
18 февраля на мероприятии, организованном Фондом Гейдара Алиева и ОАО «Азерхалча» в азербайджанском павильоне на Всемирной выставке «Expo-2020» в Дубае, состоялась презентация ковра «Dostluq».
Как сообщает Armenia.Az, подготовленный на основе традиционных азербайджанских ковров и нового современного дизайна, ковер «Dostluq» был создан в результате совместного сотрудничества творческой команды «Азерхалча» и заслуженного художника Азербайджана Рашада Алекберова. Работы по созданию ковра, в том числе разработка дизайна, изготовление чехла, непосредственно создание самого ковра, заняли семь месяцев.
Сюжет ковра отражает известные исторические и современные памятники Азербайджана и Эмирата Дубай, элементы флоры и фауны.