16 Դեկտեմբերի 2025 - 10:29
Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներում ուսումնական հաստատություններում սովորողների թիվը մոտենում է 3000-ի։
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին Real TV-ին տված բացառիկ հարցազրույցում հայտարարել է՝ գիտության և կրթության նախարար Էմին Ամրուլլաևը։
«Բացի այդ, ազատագրված տարածքներում հանրակրթական հաստատություններում ուսուցիչների թիվը գերազանցում է 300-ը», - նշել է նա։
Նախարարի խոսքով՝ օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում ներկայումս գործում է մոտ 30 ուսումնական հաստատություն, այդ թվում՝ հանրակրթական հաստատություններ և մանկապարտեզներ։
Ամրուլլաևը նշել է նաև, որ շարունակվում է՝ Ղարաբաղի համալսարանի կամպուսի շինարարությունը և նոր ուսումնական ծրագրերի պատրաստումը. «Հաջորդ տարի մենք նախատեսում ենք Ղարաբաղի համալսարան ընդունել 1200-1500 ուսանող։ Կներդրվեն նոր մասնագիտություններ և ֆակուլտետներ, մասնավորապես՝ բնական գիտությունների ոլորտում։ Միաժամանակ, կարող է ավելացվել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և տնտեսագիտության հետ կապված մանկավարժական մասնագիտությունների թիվը»։

16 Декабря 2025 - 09:35
Число учащихся в образовательных учреждениях на освобожденных территориях Азербайджана приближается к трём тысячам.
Как сообщает Report, об этом заявил министр науки и образования Эмин Амруллаев в эксклюзивном интервью телеканалу Real TV.
«Кроме того, количество учителей в общеобразовательных учреждениях на освобожденных территориях превышает 300 человек», - отметил он.
По словам министра, в настоящее время на освобожденных от оккупации территориях функционируют около 30 учебных заведений, включая общеобразовательные учреждения и детские сады.
Амруллаев также отметил, что продолжается строительство кампуса Карабахского университета и подготовка новых учебных программ: «В следующем году мы планируем принять в Карабахский университет 1200-1500 студентов. Будут введены новые специальности и факультеты, особенно в области естественных наук. В то же время могут увеличиться педагогические специальности, связанные с информационными технологиями и экономикой».