09 Դեկտեմբերի 2025 - 17:45
Ադրբեջանի պետական ներդրումների հիմնական ուղղություններից են մնում՝ Ղարաբաղում և Արևելյան Զանգեզուրում իրականացվող նախագծերը։
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է վարչապետ Ալի Ասադովը՝ ելույթ ունենալով Միլլի Մեջլիսի լիագումար նիստում։
Նրա խոսքով՝ ազատագրված տարածքներում վերականգնման և շինարարական աշխատանքները իրականացվում են նախագահ Իլհամ Ալիևի անձնական ղեկավարության ներքո և արագորեն առաջ են շարժվում։
«2020-ից մինչև 2026 թվականը ազատագրված տարածքների վերականգնման համար հատկացվել է ավելի քան 25 միլիարդ մանաթ, այդ թվում՝ 2026 թվականի բյուջեում 3,5 միլիարդ մանաթ», - հայտնել է վարչապետը։
Ասադովը ընդգծել է, որ այդ միջոցների մեծ մասն ուղղվում է ենթակառուցվածքային նախագծերին, որոնք միջին և երկարաժամկետ հեռանկարում զգալի ավելացված արժեք կստեղծեն տնտեսության համար։

• Али Асадов: На восстановление освобожденных территорий выделено более 25 млрд манатов
Ключевым направлением государственных инвестиций Азербайджана остаются проекты в Карабахе и Восточном Зангезуре.
Как сообщает Report, об этом заявил премьер-министр Али Асадов, выступая на пленарном заседании Милли Меджлиса.
По его словам, восстановительные и строительные работы на освобожденных землях ведутся под личным руководством президента Ильхама Алиева и продвигаются высокими темпами.
«С 2020 года, включая 2026 год, на восстановление освобожденных территорий выделено более 25 млрд манатов, из них 3,5 млрд манатов — в бюджете 2026 года», — сообщил премьер-министр.
Асадов подчеркнул, что большая часть этих средств направляется на инфраструктурные проекты, которые создадут значительную добавленную стоимость для экономики в среднесрочной и долгосрочной перспективе.