• COP30. Ադրբեջանը ներկայացրել է Զբոսաշրջության պետական գործակալության պատվիրակությունը
Զբոսաշրջության պետական գործակալության պատվիրակությունը ներկայացրել է Ադրբեջանը Բրազիլիայի Բելեմ քաղաքում անցկացվող COP30-ի շրջանակներում զբոսաշրջությանը և կլիմայական փոփոխությունների դեմ պայքարին նվիրված բարձր մակարդակի միջոցառումներին։
Ինչպես տեղեկացնում է Report-ը՝ վկայակոչելով Զբոսաշրջության պետական գործակալությանը, հանդիպումների և պանելային քննարկումների ժամանակ գործակալության զբոսաշրջության քաղաքականության և ռազմավարության բաժնի պետի տեղակալ Գյունայ Բայրամովան մանրամասն տեղեկատվություն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից COP29-ից հետո իրականացվող գործունեության և նոր առաջնահերթությունների վերաբերյալ։
Նա նշել է, որ COP29-ում Ադրբեջանի դրսևորած սռաջնորդությունը, մասնավորապես՝ «Զբոսաշրջության ոլորտում կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի միջոցառումների բարելավման մասին հռչակագրի» ընդունմանն աջակցելը, զգալիորեն նպաստել է զբոսաշրջության ոլորտի դերի ավելի մեծ ճանաչմանը գլոբալ կլիմայական օրակարգում։

• COP30: Делегация Государственного агентства по туризму представила Азербайджан
Делегация Государственного агентства по туризму представила Азербайджан на мероприятиях высокого уровня, посвященных туризму и борьбе с изменением климата, в рамках СОР30 в Белене (Бразилия).
Как передает Report со ссылкой на Госагентство, в ходе встреч и панельных дискуссий заместитель начальника отдела туристической политики и стратегии Государственного агентства по туризму Гюнай Байрамова представила подробную информацию о деятельности и новых приоритетах, реализуемых Азербайджаном после СОР29.
Она отметила, что лидерство, проявленное Азербайджаном на СОР29, особенно поддержка принятия «Декларации по улучшению мер в борьбе с изменением климата в туристическом секторе», внесло значительный вклад в более широкое признание роли туристического сектора в глобальной климатической повестке дня.
В ходе обсуждений также отмечено, что создаваемая инициатива «Глобальное партнерство» может сыграть роль важной платформы для укрепления координации между странами и субъектами предпринимательской деятельности.