• Հարձակում Կիևում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա. Մոսկվան պատասխանել է Բաքվին
Նոյեմբերի 21-ին Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը հանդիպել է Ռուսաստանի Դաշնությունում Ադրբեջանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռահման Մուստաֆաևի հետ։
Այս մասին հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով Ռուսաստանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության հաղորդագրությանը։
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ զրույցի ընթացքում նշվել է, որ նոյեմբերի 14-ին ադրբեջանական կողմից ստացված դիմումը՝ Կիևում Ադրբեջանի դիվանագիտական առաքելության շենքերին, գույքին և տարածքին հասցված վնասի վերաբերյալ, ուշադիր ուսումնասիրվել է Ռուսաստանի համապատասխան գերատեսչությունների կողմից։
«Ռուսական կողմը իր անկեղծ ափսոսանքն է հայտնում այս միջադեպի կապակցությամբ։ Միևնույն ժամանակ, առկա տեղեկատվության վերանայման հիման վրա պարզվել է, որ Կիևում Ադրբեջանի դիվանագիտական առաքելության շենքերի համալիրին հասցված վնասը, ամենայն հավանականությամբ, տեղի է ունեցել Ուկրաինայի Զինված ուժերի ՀՕՊ համակարգերի ոչ կոռեկտ աշխատանքի հետևանքով, ենթադրաբար՝ «Պատրիոտ» հրթիռի հարվածի պատճառով», ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։

21 Ноября 2025 - 15:38
21 ноября заместитель Министра иностранных дел Российской Федерации Михаил Галузин провел встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Азербайджанской Республики в Российской Федерации Рахманом Мустафаевым.
Об этом сообщает Armenia.Az со ссылкой на сообщение пресс-службы МИД РФ.
В сообщении отмечается, что в ходе беседы было отмечено, что полученное 14 ноября обращение азербайджанской стороны по поводу повреждений, нанесенных зданиям, имуществу и территории азербайджанской дипмиссии в Киеве, было внимательно рассмотрено в компетентных российских ведомствах.
«Российская сторона выражает искреннее сожаление по поводу случившегося. Вместе с тем по результатам изучения имеющейся информации установлено, что повреждения комплекса зданий азербайджанской дипломатической миссии в Киеве, по всей вероятности, произошли вследствие некорректной работы средств противовоздушной обороны вооруженных сил Украины, предположительно – падения ракеты ЗРК «Патриот», — говорится в сообщении внешнеполитического ведомства РФ.