• Գուտերեշը դատապարտել է Ռուսաստանի հարձակումը Կիևում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը դատապարտել է Ռուսաստանի հարձակումը Ուկրաինայի մայրաքաղաք Կիևում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է գլխավոր քարտուղարի խոսնակ Ստեֆան Դյուժարիկը հերթական ճեպազրույցի ժամանակ։
«Գլխավոր քարտուղարը խստորեն դատապարտում է Ռուսաստանի Դաշնության կողմից Ուկրաինայի մի քանի շրջանների վրա այսօր իրականացված լայնածավալ հրթիռային հարվածները և ԱԹՍ-ների գրոհները, որոնց հետևանքով, ըստ տեղեկությունների, Կիևում զոհվել է առնվազն վեց մարդ, իսկ Չեռնոմորսկում՝ երկու։ Հաղորդվում է նաև, որ հարձակման հետևանքով վիրավորել են բազմաթիվ քաղաքացիական անձինք, վնասել են բնակելի շենքեր և էներգետիկ ենթակառուցվածքներ, ինչպես նաև Կիևում Ադրբեջանի Հանրապետության դեսպանատունը», - ընդգծել է Դյուժարիկը։
Նա նշել է, որ քաղաքացիական անձանց և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վրա հարձակումները միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտում են։
«Դրանք (հարձակումները – խմբ.) անընդունելի են, որտեղ էլ որ տեղի ունենան, և պետք է անհապաղ դադարեցվեն։ Գլխավոր քարտուղարը հիշեցրել է դիվանագիտական շենքերի անձեռնմխելիության սկզբունքի մասին», - նշել է Գուտերեշի մամուլի քարտուղարը։

• Гутерриш осудил российскую атаку на посольство Азербайджана в Киеве
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш осудил российскую атаку на азербайджанское посольство в столице Украины Киеве.
Как передает Report, об этом заявил пресс-секретарь генсека Стефан Дюжаррик в ходе регулярного брифинга.
«Генеральный секретарь решительно осуждает сегодняшние масштабные ракетные удары и атаки дронов Российской Федерации по нескольким регионам Украины, в результате которых, по сообщениям, погибли по меньшей мере шесть человек в Киеве и два человека в городе Черноморск. Также сообщается, что в результате атаки пострадало множество мирных жителей, был причинен ущерб жилым домам и объектам энергетической инфраструктуры, а также посольству Азербайджанской Республики в Киеве», - подчеркнул Дюжаррик.
Он отметил, что нападения на мирных жителей и гражданскую инфраструктуру являются нарушением международного гуманитарного права.
«Они (нападения - ред.) неприемлемы, где бы они ни происходили, и должны быть немедленно прекращены. Генеральный секретарь напоминает о принципе неприкосновенности дипломатических помещений», - отметил пресс-секретарь Гутерриша.
Генеральный секретарь, как указал Дюжаррик, вновь призывает к полному, немедленному и безоговорочному прекращению огня как первому шагу на пути к справедливому, всеобъемлющему и устойчивому миру в Украине, подтверждая суверенитет, независимость и территориальную целостность Украины в пределах ее международно признанных границ в соответствии с международным правом, Уставом и соответствующими резолюциями ООН.