• Ի.Ալիևը՝ ադրբեջանական հասարակությունում բազմամշակութայնության և հանդուրժողականության ավանդույթների պահպանման մասին
17 0Հոկտեմբերի 2025 - 17:00
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ուղերձ է հղել՝ Ասիական քաղաքական կուսակցությունների միջազգային համաժողովի Ասիական մշակույթի խորհրդի 4-րդ նիստի մասնակիցներին։
Իլհամ Ալիևը նշել է, որ Ասիական մշակույթի խորհուրդը կարևոր հարթակ է՝ միջմշակութային երկխոսության ոլորտում այդ մայրցամաքի ներուժը բացահայտելու համար։ Նախագահը ընդգծել է, որ ներկայիս նիստի կենտրոնական թեման համընկնում է՝ մարդկության ամենահրատապ առաջնահերթությունների հետ և ծառայում է մարդասիրության ու ներառականության վրա հիմնված նոր աշխարհակարգի կառուցման գործին։
Պետության ղեկավարը հիշեցրել է, որ ողջ պատմության ընթացքում Ադրբեջանը եղել է եզակի տարածք, որտեղ հատվել են տարբեր քաղաքակրթություններ, մշակույթներ, կրոններ և ավանդույթներ։ Իլհամ Ալիևը նշել է, որ բոլոր կրոնների և էթնիկ խմբերի ներկայացուցիչների համակեցությունը՝ փոխադարձ հարգանքի, վստահության և խաղաղության մթնոլորտում, կարևոր դեր է խաղացել մեր բազմազգ և բազմադավան երկրի սոցիալ-քաղաքական զարգացման գործում։
Նախագահը ընդգծել է, որ բազմամշակութայնության և հանդուրժողականության ավանդույթների պահպանումը ադրբեջանական հասարակության սոցիալ-մշակութային հիմքերի անբաժանելի մասն է կազմում և պետական քաղաքականության հիմնական ուղղություններից մեկը։Դ րան զուգահեռ, Ադրբեջանը միջազգային մակարդակով խթանում է միջմշակութային ներդաշնակ հարաբերությունները և առաջ է քաշում միջքաղաքակրթական երկխոսության մի շարք նախաձեռնություններ։ Իլհամ Ալիևը նշել է, որ Ադրբեջանում ավանդաբար անցկացվող միջմշակութային երկխոսության համաշխարհային ֆորումը դարձել է միջազգային խաղաղ նախաձեռնություններին աջակցող կարևոր հարթակ։

17 Октября 2025 - 15:05
Президент Азербайджана Ильхам Алиев направил обращение участникам IV заседания Совета по азиатской культуре Международной конференции азиатских политических партий.
Ильхам Алиев отметил, что Совет по азиатской культуре является важной платформой для раскрытия потенциала этого континента в области межкультурного диалога. Президент подчеркнул, что центральная тема нынешнего заседания совпадает с самыми актуальными приоритетами человечества и служит делу построения нового миропорядка, основанного на гуманизме и инклюзивности.
Глава государства напомнил, что Азербайджан на протяжении всей истории являлся уникальным пространством, где пересекались различные цивилизации, культуры, религии и традиции. Ильхам Алиев отметил, что в общественно-политическом развитии нашей многонациональной и многоконфессиональной страны важную роль сыграло совместное проживание представителей всех религий и этнических групп в атмосфере взаимного уважения, доверия и мира.
Президент подчеркнул, что сохранение традиций мультикультурализма и толерантности является неотъемлемой частью социально-культурных основ азербайджанского общества и одним из ключевых направлений государственной политики. Параллельно Азербайджан продвигает на международной арене гармоничные межкультурные отношения, выдвигает ряд инициатив по межцивилизационному диалогу. Ильхам Алиев сообщил, что Всемирный форум межкультурного диалога, традиционно проводимый в Азербайджане, стал важной платформой, поддерживающей международные мирные инициативы.
Глава государства подчеркнул, что в современную эпоху человечество переживает глубокую трансформацию: существующий миропорядок испытывается множественными вызовами — вооружёнными конфликтами, экологическими кризисами и социально-экономическими неравенствами. В этих условиях культура выступает как незаменимый фактор, объединяющий людей и общества вокруг высших человеческих ценностей и способствующий социальной интеграции. В связи с этим президент выразил уверенность, что IV заседание Совета по азиатской культуре даст новый импульс укреплению межнационального диалога и послужит глобальной культурной интеграции.