• Ղազախստանն ու Ադրբեջանը ռազմավարական գործընկերության 20-ամյակը նշել են համատեղ հայտարարությամբ
Հոկտեմբերի 21-ին Աստանայում տեղի է ունեցել ստորագրված երկկողմ փաստաթղթերի փոխանակման արարողություն՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի մասնակցությամբ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտնել է Ղազախստանի նախագահի մամուլի ծառայությունը (Akorda):
Նախ, նախագահներ Իլհամ Ալիևը և Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը ստորագրել են պետությունների ղեկավարների համատեղ հայտարարություն՝ Ադրբեջանի Հանրապետության և Ղազախստանի Հանրապետության միջև ռազմավարական գործընկերության և դաշնակցային հարաբերությունների մասին պայմանագրի ստորագրման 20-ամյակի կապակցությամբ, «Ադրբեջանի և Ղազախստանի Բարձրագույն միջպետական խորհրդի երկրորդ նիստի թիվ 1 որոշումը՝ երկկողմ համագործակցության ամրապնդման մասին» և «Ադրբեջանի և Ղազախստանի Բարձրագույն միջպետական խորհրդի երկրորդ նիստի թիվ 2 որոշումը՝ Ադրբեջանի և Ղազախստանի արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի մասին կանոնակարգը հաստատելու մասին»։

21 Октября 2025 - 14:18
21 октября в Астане с участием президента Азербайджана Ильхама Алиева и президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева состоялась церемония обмена подписанными двусторонними документами.
Как передает Armenia.Az, об этом сообщает пресс-служба президента Казахстана (Акорда).
Сначала президенты Ильхам Алиев и Касым-Жомарт Токаев подписали Совместное заявление глав государств по случаю 20-летия подписания Договора о стратегическом партнерстве и союзнических отношениях между Азербайджанской Республикой и Республикой Казахстан, «Решение №1 второго заседания Высшего межгосударственного совета Азербайджан-Казахстан по вопросам укрепления двустороннего сотрудничества» и «Решение №2 второго заседания Высшего межгосударственного совета Азербайджан-Казахстан об утверждении Положения о Совете министров иностранных дел Азербайджана и Казахстана».
Затем состоялся обмен азербайджано-казахстанскими документами.
В целом, в рамках государственного визита президента Азербайджана в Казахстан было подписано 15 документов о сотрудничестве в сферах энергетики, транспорта и логистики, цифровизации и искусственного интеллекта, промышленной безопасности, здравоохранения и статистики, культурно-гуманитарных связей.