• Ամրուլլաևը՝ ազատագրված տարածքներում դպրոցների վերականգնման մասին
Ազատագրված տարածքներում կրթական գործընթացում հիմնականում աշխատանքներ են տարվում դպրոցների վերականգնման ուղղությամբ: Մամուլին հետևող մարդիկ հիմնականում տեսնում են գործընթացի «առջևի կողմը», բայց բավականին լուրջ աշխատանքներ են տարվում նաև կուլիսների հետևում:
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մտքերն արտահայտել է՝ գիտության և կրթության նախարար Էմին Ամրուլլաևը, որը մասնակցել է AzTV-ի «Hədəf» հաղորդմանը:
Նա նշել է, որ տարածաշրջանային կառույցները, մասնավորապես ուսուցիչները և այլ աշխատակիցները, ակտիվորեն ներգրավված են այդ աշխատանքների իրականացման գործում: Նախարարը ընդգծել է, որ այս գործընթացը մեկ օրում չի ավարտվում, և, ըստ ծրագրի, շենքերը, բնակելի շենքերը և այլ ենթակառուցվածքային նախագծերը իրագործվում են փուլ առ փուլ:
Էմին Ամրուլլաևը ընդգծել է, որ Աղդամի, Շուշայի, Խանքենդիի և այլ տարածաշրջաններում ուսուցիչներին համապատասխան հաստատությունների հետ համատեղ՝ ապահովվում են բնակարաններով և աշխատանքով: Վերադարձող ուսուցիչները անմիջապես ընդգրկվում են համապատասխան խմբերում, լուծվում են նրանց բնակարանային և աշխատանքային հարցերը:
Նախարարը հավելել է, որ քանի որ ներքին տեղահանված անձանց համար նախատեսված որոշ դպրոցներ գործում են այլ դպրոցների շրջանակներում, այդ դպրոցների վերամիավորումը և դրանց համապատասխանեցումը տեղական դպրոցների հետ առաջնահերթություն է։ Նպատակն է՝ ապահովել ուսուցիչների և աշակերտների շարունակական մասնակցությունը ազատագրված տարածքների կրթական գործընթացին։

• Амруллаев о восстановлении школ на освобожденных территориях
В образовательном процессе на освобожденных территориях работа ведется в основном по восстановлению школ. Люди, следящие за прессой, видят в основном «лицевую сторону» процесса, но за кулисами ведется довольно серьезная работа.
Как передает Armenia.Az, эти мысли высказал министр науки и образования Эмин Амруллаев, принявший участие в программе Hədəf на AzTV.
Он отметил, что региональные структуры, особенно учителя и другие работники, активно участвуют в реализации этих работ. Министр подчеркнул, что этот процесс не заканчивается в один день и, согласно плану, здания, жилые дома и другие инфраструктурные проекты реализуются поэтапно.
Эмин Амруллаев подчеркнул, что в Агдамском, Шушинском, Ханкендинском и других регионах учителям совместно с соответствующими учреждениями предоставляются жильё и рабочие места. Возвращающиеся учителя сразу же включаются в соответствующие группы, решаются их жилищные и рабочие вопросы.
Министр добавил, что, поскольку некоторые школы для внутренне перемещенных лиц функционируют в рамках других школ, реинтеграция этих школ и их согласование с местными школами является приоритетной задачей. Цель — обеспечить непрерывное участие учителей и учащихся в образовательном процессе на освобожденных территориях.