16 Սեպտեմբերի 2025 - 16:43
«Ղարաբաղի համալսարանը հիմնական տեղերից մեկը է զբաղեցնում Խանքենդի քաղաքի զարգացման գործում: Այս տարի համալսարանում կսովորի մոտ 2216 ուսանող: Վարչական անձնակազմի և ուսանողների հետ միասին քաղաքում, ինչպես նաև համալսարանի շրջակայքում կապրի և կաշխատի ավելի քան 2500 մարդ»:
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է՝ Ադրբեջանի Հանրապետության գիտության և կրթության նախարար Էմին Ամրուլլաևը:
Նա հատկապես նշել է համալսարանի բժշկության և բժշկական գիտությունների ֆակուլտետի միջառարկայական մոտեցումը՝ ընդգծելով, որ այստեղ սովորող ուսանողները կարող են համատեղել իրենց գիտելիքները ճարտարագիտության, երաժշտության և արվեստի, ինչպես նաև սոցիալական և ճշգրիտ գիտությունների ոլորտներում:
Նախարարը հավելել է, որ նման մոտեցումը նպաստում է ինչպես ուսուցիչների, այնպես էլ ուսանողների մասնագիտական զարգացմանը: Ֆակուլտետը ստեղծել է համագործակցային միջավայր, որը հիմնված է ինչպես տեխնոլոգիական, այնպես էլ մարդասիրական արժեքների վրա: Գործում է գիտականորեն կողմնորոշված ուսումնական ծրագիր, ֆակուլտետի շրջանավարտները ձեռք են բերում ժամանակակից գիտական գիտելիքներ և գործնական հմտություններ: Եվ համալսարանում տարբեր ուսումնասիրությունների անցկացումը կբարձրացնի Ղարաբաղի համալսարանի գիտական ներուժը և կձևավորի այն որպես հեղինակավոր կրթական հաստատություն։
Բացի այդ, Խանքենդիում գործում են Ղարաբաղի համալսարանի կլինիկան և բժշկության և բժշկական գիտությունների ֆակուլտետը, որտեղ ուսանողները կարող են զարգացնել ինչպես ակադեմիական, այնպես էլ գործնական գիտելիքներ։

16 Сентября 2025 - 15:43
«Карабахский университет занимает одно из главных мест в развитии города Ханкенди. В этом году в университете будут учиться около 2216 студентов. Вместе с административным персоналом и студентами в городе, также в окрестностях университета будут жить и работать более 2500 человек».
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил министр науки и образования АР Эмин Амруллаев.
Он особо отметил междисциплинарный подход факультета медицины и медицинских наук университета, подчеркнув, что студенты, обучающиеся здесь, могут сочетать свои знания в области инженерии, музыки и искусства, а также социальных и точных наук.
Министр добавил, что такой подход способствует профессиональному развитию как преподавателей, так и студентов. На факультете создана среда сотрудничества, основанная как на технологических, так и на гуманистических ценностях. Действует научно-ориентированная учебная программа, выпускники факультета приобретают современные научные знания и практические навыки. А проведение в университете различных исследований повысит научный потенциал Карабахского университета и сформирует его как престижное учебное заведение.
Кроме того, в Ханкенди функционируют клиника Карабахского университета, а также факультет медицины и медицинских наук, где студенты могут развивать как академические, так и практические знания.