• Իսաևը՝ Ադրբեջանից շինանյութերի արտահանման աճի մասին
2025 թվականին Ադրբեջանից շինանյութերի արտահանման արժեքը կարող է գերազանցել նախորդ տարվա ցուցանիշը՝ ավելի քան 20%-ով։
Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի շինանյութերի արտադրողների ասոցիացիայի նախագահ Ռամիզ Իսաևը։
Նրա խոսքով՝ աճը կապված է ոլորտի դինամիկ զարգացման և արտադրանքի նկատմամբ աճող պահանջարկի հետ։
Հիմնական պահանջարկը նկատվում է՝ բետոնի, ցեմենտի, ամրանների, ջերմամեկուսիչ նյութերի, աղյուսի, սալիկների և մետաղական կոնստրուկցիաների վրա։ Պահանջարկի մեծ մասը պայմանավորված է երկրի ներսում իրականացվող խոշոր ենթակառուցվածքային նախագծերով, այդ թվում՝ «Մեծ վերադարձ» ծրագրով, ինչպես նաև Վրաստանից և Կենտրոնական Ասիայի երկրներից ստացված պատվերներով։
Իսաևի խոսքով՝ 2023 թվականին արտահանումը կազմել է մոտ 60 միլիոն դոլար, 2024 թվականին՝ 68,5 միլիոն դոլար, ինչը 14,2%-ով ավելի է։

17 Июля 2025 - 16:23
В 2025 году стоимость экспорта строительных материалов из Азербайджана может превысить прошлогодний показатель более чем на 20%.
Об этом Report заявил председатель Ассоциации производителей строительных материалов Азербайджана Рамиз Исаев.
По его словам, рост связан с динамичным развитием отрасли и растущим спросом на продукцию.
Основная потребность наблюдается в бетоне, цементе, арматуре, изоляционных материалах, кирпиче, кафеле и металлических конструкциях. Большая часть спроса обусловлена крупными инфраструктурными проектами внутри страны, в том числе программой «Великое возвращение», а также заказами из Грузии и стран Центральной Азии.
По словам Исаева, в 2023 году экспорт составил около $60 млн, в 2024 году — $68,5 млн, что на 14,2% больше.