• Բայրամովը և Լավրովը քննարկել են իսրայելա-իրանական հակամարտությունը
Հունիսի 18-ին հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել՝ Ադրբեջանի և Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարներ Ջեյհուն Բայրամովի և Սերգեյ Լավրովի միջև։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են արտաքին գործերի նախարարությունից, հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել են՝ իսրայելա-իրանական հակամարտության հետևանքով ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև երկկողմ և տարածաշրջանային համագործակցության հարցեր։
Սերգեյ Լավրովը շնորհակալություն է հայտնել Ադրբեջանի ղեկավարությանը և համապատասխան գերատեսչություններին՝ Իրանից Ռուսաստանի քաղաքացիների, այդ թվում՝ արվեստի գործիչների տարհանման գործում ցուցաբերած աջակցության համար։
Կողմերը լուրջ մտահոգություն են հայտնել՝ Իսրայելի և Իրանի միջև բախման հետևանքով տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ, ընդգծել են հակամարտության դիվանագիտական կարգավորման կարևորությունը։
Եզրափակելով՝ արտաքին գործերի նախարարությունների ղեկավարները մտքեր են փոխանակել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ։

• Байрамов и Лавров обсудили израильско-иранский конфликт
18 июня состоялся телефонный разговор между министрами иностранных дел Азербайджана и России — Джейхуном Байрамовым и Сергеем Лавровым.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, в ходе телефонного разговора была обсуждена текущая ситуация, сложившаяся в результате израильско-иранского конфликта, а также вопросы двустороннего и регионального сотрудничества между Азербайджаном и Россией.
Сергей Лавров поблагодарил руководство и профильные ведомства Азербайджана за поддержку, оказанную при эвакуации из Ирана российских граждан, в том числе деятелей искусства.
Стороны выразили серьезную обеспокоенность по поводу ситуации, сложившейся в регионе в результате противостояния между Израилем и Ираном, подчеркнули важность дипломатического урегулирования конфликта.
В заключение главы внешнеполитических ведомств обменялись мнениями по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.