18 Հունիսի 2025 - 16:04
Forbes և Decanter ամսագրերը հրապարակել են հոդվածներ, որոնք նվիրված են՝ Ադրբեջանում գինեգործական գործունեության և մշակույթի վերածննդին ու զարգացմանը։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, «Ադրբեջանը ձգտում է առանձնացնել իր գինիները» հոդվածում ընդգծվում է երկրի աճող ցանկությունը՝ արժանի տեղ զբաղեցնելու համաշխարհային գինեգործության ասպարեզում՝ կենտրոնանալով հիմնականում որակի, այլ ոչ թե քանակի վրա։
Հոդվածի հեղինակը նշում է, որ Խորհրդային Միության փլուզումից հետո, Ադրբեջանում գինեգործության նկատմամբ հետաքրքրությունը որոշ ժամանակով մարեց։ Սակայն մի քանի տարի անց երկիրը նոր էներգիայով և հավակնություններով վերադարձավ այս ոլորտի զարգացմանը։
«Մոտ 2000 թվականից ի վեր Ադրբեջանում գինեգործությունը սկսեց ակտիվորեն վերածնվել՝ հիմնական շեշտը դնելով ոչ թե արտադրության ծավալների, այլ արտադրանքի որակի վրա։ Մինչև 2017 թվականը տարեկան տնկվում էր մինչև 2000 հեկտար նոր խաղողի այգիներ, իսկ 2018 թվականին հիմնադրվեց Բաքվի գինու դպրոցը՝ պրոֆեսիոնալ սոմելյեներ պատրաստելու համար», - ասվում է Forbes-ի հոդվածում։

• Forbes: Азербайджан возвращается на «винодельческую карту мира»
Журналы Forbes и Decanter опубликовали статьи, посвященные возрождению и развитию винодельческой деятельности и культуры в Азербайджане.
Как сообщает Report, в материале «Азербайджан стремится выделить свои вина» («Azerbaijan Angles To Distinguish Its Wines») подчеркивается усиливающееся стремление страны занять достойное место на мировой винодельческой арене, делая ставку прежде всего на качество, а не на количество.
Автор материала отмечает, что после распада Советского Союза интерес к виноделию в Азербайджане на некоторое время угас. Однако спустя несколько лет страна с новой энергией и амбициями вернулась к развитию этого сектора.
«Примерно с 2000 года виноделие в Азербайджане начало активно возрождаться, при этом основной акцент стал делаться не на объемы производства, а на качество продукции. К 2017 году ежегодно закладывалось до 2000 гектаров новых виноградников, а в 2018 году для подготовки профессиональных сомелье была основана Бакинская винная школа», — говорится в статье Forbes.