05 Հունիսի 2025 - 15:38
Ադրբեջանը մեծ նշանակություն է տալիս՝ ՄԱԿ-ի Եվրոպայի զբոսաշրջության տարածաշրջանային հանձնաժողովի 2025-2029 թվականների այսօրվա ընտրություններին։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին լրագրողներին ասել է՝ զբոսաշրջության պետական գործակալության ապարատի ղեկավարի պաշտոնակատար Քենան Գուլուզադեն։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանն արդեն առաջադրել է իր թեկնածությունը հանձնաժողովին անդամակցելու համար։
«Հանձնաժողովի 5 տեղի համար պայքարում է ինը երկիր։ Ադրբեջանի հետ մեկտեղ այս ընտրություններին մասնակցում են՝ Ղազախստանը, Ուզբեկստանը, Հունաստանը և այլ երկրներ։ Մենք հույս ունենք, որ այսօր կայանալիք քվեարկության արդյունքների հիման վրա Ադրբեջանը կընտրվի հանձնաժողովի անդամ 2025-2029 թվականների համար», - ասել է նա։
Գուլուզադեն հավելել է, որ Ադրբեջանն այժմ ձևավորում է զբոսաշրջային արտադրանք տարբեր նոր ուղղություններով։ «Առաջնահերթ ոլորտներից մեկը ազատագրված տարածքներն են։ Այս շրջանների նկատմամբ մեծ հետաքրքրություն կա, և Ադրբեջանը կուժեղացնի իր ջանքերը՝ եվրոպացի զբոսաշրջիկներին գրավելու համար», - ասել է նա։

05 Июня 2025 - 12:48
Азербайджан придает большое значение сегодняшним выборам в Европейскую региональную комиссию ООН по туризму на 2025-2029 годы.
Как сообщает Report, об этом сказал журналистам и.о. руководителя аппарата Государственного агентства по туризму Кянан Гулузаде.
По его словам, Азербайджан уже выдвинул свою кандидатуру на членство в комиссии.
«На 5 мест в комиссии претендуют 9 стран. Наряду с Азербайджаном в этих выборах участвуют Казахстан, Узбекистан, Греция и другие страны. Надеемся, что по результатам голосования, которое состоится сегодня, Азербайджан будет избран в комиссию на 2025-2029 годы», — сказал он.
Гулузаде добавил, что Азербайджан в настоящее время формирует туристические продукты по различным новым направлениям. «Одно из самых приоритетных направлений — это освобожденные территории. К этим регионам наблюдается большой интерес, и Азербайджан будет наращивать усилия по привлечению европейских туристов», — сказал он.