05 Հունիսի 2025 - 18:37
Մինչ օրս Ադրբեջանի օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում բիզնես կազմակերպելու համար ավելի քան 3 հազար դիմում է ստացվել, որոնցից 507-ը՝ արտասահմանյան ընկերություններից։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է Փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման գործակալության (KOBİA) վարչության նախագահ Օրխան Մամեդովը՝ Ադրբեջան-Չինաստան առևտրատնտեսական համագործակցության համաժողովում:
Նրա խոսքով՝ Չինաստանից ընկերություններից ստացվել է ավելի քան 10 դիմում։
«Ազատագրված տարածքներում գբիզնես գործունեության համար հիմնական առաջնահերթ ոլորտներն են՝ շինարարությունը, զբոսաշրջությունը, հանքարդյունաբերությունը, նավթաքիմիական արդյունաբերությունը, թվային տեխնոլոգիաները, տրանսպորտը և լոգիստիկան, առևտուրը, հեռահաղորդակցությունը, գյուղատնտեսությունը և արտադրությունը, ինչպես նաև «խելացի քաղաքի» և «խելացի գյուղի» հայեցակարգերը», - հայտարարել է KOBİA-ի նախագահը։

• KOBİA: Сотни иностранных инвесторов хотят начать бизнес в Карабахе
На сегодняшний день поступило более 3 тыс. обращений для организации бизнеса на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана, из них 507 — от иностранных компаний.
Как сообщает Report, об этом заявил председатель правления Агентства по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA) Орхан Мамедов на Азербайджано-китайской конференции по торгово-экономическому сотрудничеству.
По его словам, более 10 обращений поступили от компаний из Китая.
«Основные приоритетные сферы для бизнес-деятельности на освобожденных территориях включают строительство, туризм, горнодобывающую промышленность, нефтехимическую промышленность, цифровые технологии, транспорт и логистику, торговлю, телекоммуникации, сельское хозяйство и производство, а также концепции «умный город» и «умное село», — заявил председатель KOBİA.