• Բաքուն և Տոկիոն քննարկել են ՎԷ ոլորտում համագործակցության հեռանկարները
Այցով Ճապոնիայում գտնվող, Ադրբեջանի նախագահի օգնական, մեր երկրի Expo 2025-ի գլխավոր հանձնակատար Անար Ալեքբրովը հանդիպել է՝ Ճապոնիայի վարչապետի խորհրդական Ակիհիսա Նագաշիմայի հետ։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, հանդիպմանը քննարկվել են՝ տարբեր ոլորտներ ընդգրկող ադրբեջանա-ճապոնական համագործակցության և համատեղ նախագծերի հարցեր։
Վարչապետի խորհրդական Ակիհիսա Նագաշիման նշել է, որ մեր երկրների միջև էներգետիկայի և նավթագազային ոլորտներում համագործակցությունը զարգանում է արագ տեմպերով, և վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների ոլորտում համագործակցությունը մեծ հեռանկարներ ունի։ Նա շնորհակալություն է հայտնել Ադրբեջանին՝ Օսակայում Expo 2025-ին ակտիվ մասնակցության համար և նշել, որ ցուցահանդեսում ազգային տաղավարը ցուցադրում է Ադրբեջանի հարուստ մշակութային ժառանգությունը։
Ալեքբերովը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի նախագահը մեծ նշանակություն է տալիս Ճապոնիայի հետ հարաբերությունների զարգացմանը և հավելել, որ մեր երկրները մեծ ներուժ ունեն տարբեր ոլորտներում համագործակցության համար։ Նա պատմել է օկուպացիայից ազատագրված տարածաշրջաններում իրականացվող վերակառուցման և վերականգնման աշխատանքների մասին և ճապոնական ընկերություններին հրավիրել է՝ ակտիվորեն մասնակցել այդ նախագծերին։

• Баку и Токио обсудили перспективы сотрудничества в сфере ВИЭ
Находящийся с визитом в Японии помощник президента Азербайджана, главный комиссар нашей страны по Expo 2025 Анар Алакбаров встретился с советником премьер-министра Японии Акихисой Нагашимой.
Как сообщает Report, на встрече обсуждались вопросы азербайджано-японского сотрудничества, охватывающего различные сферы, и совместные проекты.
Советник премьер-министра Акихиса Нагашима отметил, что сотрудничество между нашими странами в энергетической и нефтегазовой сферах развивается высокими темпами, а взаимодействие в сфере возобновляемых источников энергии имеет большие перспективы. Он поблагодарил Азербайджан за активное участие в проходящей в Осаке Expo 2025 и отметил, что национальный павильон на выставке демонстрирует богатое культурное наследие Азербайджана.
Алакбаров заявил, что президент Азербайджана придает большое значение развитию отношений с Японией, и добавил, что наши страны имеют широкий потенциал для сотрудничества в различных сферах. Он рассказал о работах по реконструкции и восстановлению, проводимых в освобожденных от оккупации регионах, и пригласил японские компании к активному участию в этих проектах.
Подчеркнута важность гуманитарных и культурных мероприятий, направленных на углубление дружбы между нашими народами, в том числе доведено до внимания, что в столице Японии Токио и в Осаке пройдет Национальный день Азербайджана. Отмечено, что национальный павильон Азербайджана вошел в число самых посещаемых на всемирной выставке нынешнего года и в топ-10 самых красивых павильонов выставки «Осака-2025».