04 Հունիսի 2025 - 15:46
Ինչպես հաղորդում է APA-ն, այս մասին հայտարարել է էներգետիկայի փոխնախարար Էլնուր Սոլթանովը՝ Միլլի Մեջլիսի բնական պաշարների, էներգետիկայի և էկոլոգիայի հարցերով հանձնաժողովի հանրային լսումների ժամանակ։
«Ղարաբաղը մեզ համար դարձել է շրջադարձային կետ, այն հայտարարվել է «կանաչ» էներգետիկ գոտի։ Առանց կենտրոնացված ջեռուցման համակարգի սա աբսուրդ է հնչում։ Այն ավելի էժան է և անվտանգ, և ավելի քիչ վնաս է հասցնում շրջակա միջավայրին։ «Կանաչ» էներգիայի հայեցակարգը ներկայումս նույնպես ներդրվում է Ղարաբաղում։ Ղարաբաղը մեր միակ տարածքն է, որը պարտավորվել է մինչև 2050 թվականը հասնել «զրոյական» էներգիայի։ Մենք այս տարածքը ներկայացրել ենք որպես օրինակ ամբողջ աշխարհին», - ասել է փոխնախարարը։
Նա հավելել է, որ սակագների հարցը կդառնա անիմաստ. «Քաղաքացիների կողմից ստեղծված ցանկացած հասարակություն կկարողանա շահագործել կաթսայատուն։ Այսինքն՝ եթե նրանք ցանկանան, կկարողանան կապվել Ադրբեջանի Azəristiliktəchizat-ի կամ այլ վայրի հետ։ Դա քաղաքացիներն իրենք կորոշեն»։

04 Июня 2025 - 12:46
Как сообщает АПА, об этом на общественных слушаниях в Комитете Милли Меджлиса по природным ресурсам, энергетике и экологии заявил заместитель министра энергетики Эльнур Солтанов.
«Карабах стал для нас поворотным пунктом, был объявлен зоной «зеленой» энергии. Без централизованной системы отопления это звучит абсурдно. Она дешевле и безопаснее, наносит меньше ущерба экологии. В Карабахе в настоящее время также реализуется концепция «зеленой» энергии. Карабах – наша единственная территория, которая взяла на себя обязательство «чистого нуля» до 2050 года. Мы представили эту территорию как пример всему миру», - сказал замминистра.
Он добавил, что вопрос тарифов станет бессмысленным: «Эксплуатировать котельную сможет любое общество, созданное самими гражданами. То есть, при желании они смогут обратиться в Azəristiliktəchizat или в другое место. Это будут решать сами граждане».