04 Հունիսի 2025 - 09:15
Հունիսի 3-ին Քենիայի նախագահ Ուիլյամ Սամոի Ռուտոն ընդունել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովին։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունից, հանդիպման ժամանակ կողմերն ընդգծել են, որ բարձր մակարդակի փոխայցելությունները, քաղաքական երկխոսությունը և միջգերատեսչական շփումները նպաստում են երկու երկրների միջև համագործակցության զարգացմանը։ Նշվել է միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցության ամրապնդման կարևորությունը, վստահություն է հայտնվել բոլոր ոլորտներում գործընկերության հետագա ընդլայնման հարցում։
Բացի այդ, քննարկվել են համագործակցության հնարավորությունները այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են տնտեսությունը, էներգետիկան, գյուղատնտեսությունը, կրթությունը, մշակույթը և զբոսաշրջությունը։ Ուիլյամ Սամոի Ռուտոն և Ջեյհուն Բայրամովը նշել են, որ լայն ներուժ կա տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների, թվային տնտեսության, էներգետիկայի և օգտակար հանածոների ոլորտներում կապերի զարգացման համար, ընդգծել են համատեղ գործարար համաժողովների և առևտրային առաքելությունների կազմակերպման կարևորությունը՝ համագործակցության կոնկրետ ոլորտները բացահայտելու համար։

• Джейхун Байрамов на приеме у президента Кении
3 июня президент Кении Уильям Самои Руто принял министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, на встрече стороны подчеркнули, что двусторонние визиты на высоком уровне, политический диалог и межведомственные контакты способствуют развитию сотрудничества между нашими странами. Была отмечена важность укрепления сотрудничества в рамках международных организаций, выражена уверенность в дальнейшем расширении партнерства во всех сферах.
Кроме того, были обсуждены возможности сотрудничества в таких областях, как экономика, энергетика, сельское хозяйство, образование, культура, туризм. Уильям Самои Руто и Джейхун Байрамов заявили, что существует широкий потенциал для развития связей в сферах информационно-коммуникационных технологий, цифровой экономики, энергетики и полезных ископаемых, подчеркнули важность организации совместных бизнес-форумов и торговых миссий с целью определения конкретных направлений взаимодействия