• Քանի չվերթ է իրականացվել Երևանից Բաքու ընթացիկ տարում
2025 թվականի հունվարից մինչև հունիսը երկու պետական թռիչք է իրականացվել Երևանից դեպի Բաքու և հակառակ ուղղությամբ։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայկական լրատվամիջոցներին հայտնել են ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից։
«2025 թվականի ընթացքում մինչ օրս Երևան-Բաքու և հակառակ ուղղությամբ իրականացվել են 2 պետական չվերթ` տարբեր ժամանակահատվածներում օտարերկրյա պաշտոնատար անձանց տեղափոխման նպատակով՝ Բաքու-Երևան ուղղությամբ մեկ պետական չվերթ և Երևան-Բաքու ուղղությամբ մեկ պետական չվերթ»,- նշել են նախարարությունից:
Այդ թռիչքների մասին լրացուցիչ տեղեկություններ չկա, քանի որ պետական թռիչքների թույլտվությունները տրամադրում է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ 2020 թվականից ի վեր Երևան-Բաքու-Երևան երթուղով օդային երթևեկությունն իրականացվել է բացառապես պետական թռիչքների ձևաչափով՝ միջազգային պատվիրակությունների տեղափոխման համար։ Երթուղու գործարկումից ի վեր իրականացվել է 68 նման թռիչք։

04 Июня 2025 - 09:08
С января по июнь 2025 года из Еревана в Баку и в обратном направлении было выполнено два государственных рейса.
Как передает Armenia.Az, об этом армянским СМИ сообщили в министерстве территориального управления и инфраструктур Армении в ответ на письменный запрос.
«В этом году был выполнен один рейс по маршруту Ереван — Баку и один — в обратном направлении. В обоих случаях на борту находились иностранные высокопоставленные лица», — сообщили в ведомстве.
В министерстве отметили, что не располагают дополнительной информацией, поскольку разрешения на выполнение государственных рейсов выдает МИД Армении.
Ранее сообщалось, что с 2020 года воздушное сообщение по маршруту Ереван–Баку–Ереван осуществляется исключительно в формате государственных рейсов для транспортировки международных делегаций. По данным армянских СМИ, с начала запуска маршрута было выполнено 68 таких полетов.