10 Դեկտեմբերի 2024 - 17:00
Հայաստանը շարունակում է կոպտորեն խախտել մարդու իրավունքները՝ մերժելով արևմտյան ադրբեջանցիների վերադառնալու իրավունքը։ Բացի այդ, օտարերկրյա մի շարք երկրների էթնիկ և կրոնական խտրականության քաղաքականության արդյունքում՝ ադրբեջանական ժողովուրդն ամբողջությամբ բախվում է մեծ անարդարության հետ։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի հայտարարության մեջ՝ այսօր նշվող Մարդու իրավունքների համաշխարհային օրվա կապակցությամբ։
«Լուրջ մտահոգություն է առաջացնում նաև այն փաստը, որ այս երկրները մարդու իրավունքների քողի տակ վարում են խտրականության և ադրբեջանաֆոբիայի իրենց քաղաքականությունը։ Մենք խստորեն դատապարտում ենք այս ի սկզբանե ռասիստական մոտեցումը և վստահեցնում ենք, որ բոլոր ջանքերը կգործադրենք նման գործողությունները բացահայտելու համար։
Մենք ողջունում ենք Հայաստանի 30-ամյա օկուպացիայի ավարտի արդյունքում՝ հարյուր հազարավոր նախկին հարկադիր վերաբնակների իրավունքների վերականգնումը և նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ մեր խաղաղ վերադարձը մեր նախիների հայրենիք ապահովելու ջանքերը։
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը՝ աջակցել մեր արդար գործին, սա շոշափելի ներդրում կլինի Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի իրականացման գործում»,- ասված է հայտարարության մեջ։

• ОЗА: Азербайджанский народ сталкивается с большой несправедливостью
Армения продолжает грубо нарушать права человека, отрицая право на возвращение западных азербайджанцев. Кроме этого, в результате политики этнической и религиозной дискриминации ряда зарубежных стран азербайджанский народ в целом сталкивается с большой несправедливостью.
Как передает Armenia.Az, об этом говорится в заявлении Общины Западного Азербайджана по случаю отмечаемого сегодня Всемирного дня прав человека.
«Серьезную озабоченность вызывает и тот факт, что эти страны проводят свою политику дискриминации и азербайджанофобии, прикрываясь правами человека. Мы решительно осуждаем такой, по сути, расистский подход, и заверяем, что приложим все усилия для разоблачения подобных действий.
Мы приветствуем восстановление прав сотен тысяч бывших вынужденных переселенцев в результате прекращения 30-летней оккупации Армении и усилия президента Ильхама Алиева для обеспечения нашего мирного возвращения родину предков.
Призываем международное сообщество поддержать наше правое дело, это будет ощутимым вкладом в исполнение Всемирной декларации о правах человека», — говорится в заявлении.