• ԱԵ-ի նախագահը՝ Աղբենդ-Սալամ Մելիք երկաթուղու կառուցման մասին
Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության երկաթուղիների վերակառուցման նախագծային փաստաթղթերը նախապատրաստման փուլում են։
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին լրագրողներին ասել է՝ «Ադրբեջանական երկաթուղիներ» ՓԲԸ նախագահ Ռովշան Ռուստամովը։
Նա նշել է, որ Հորադիզ-Ագբենդ ուղղությամբ երկաթուղու շինարարությունը ներկայումս ընթանում է արագացված տեմպերով. «Մեր վերջերս Իրան կատարած այցի հիմնական նպատակը՝ Աղբենդ (Ադրբեջան)-Սալամ Մելիք (Իրան) երկաթուղային գծի կառուցման նախագծի քննարկումն էր։ Կարելի է ասել, որ ամենահարմար ու օպտիմալ երթուղին արդեն համաձայնեցված է, և վերջնական բանակցություններ են ընթանում այն մասին, թե որտեղ են տեղադրվելու, այդ թվում կամուրջները»։

• Председатель АЖД о строительстве железной дороги Агбенд — Салам Мелик
Проектные документы по реконструкции железных дорог в Нахчыванской Автономной Республике находятся на стадии подготовки.
Как передает Report, об этом журналистам заявил председатель ЗАО «Азербайджанские железные дороги» Ровшан Рустамов.
Он отметил, что строительство железной дороги по направлению Горадиз-Агбенд в настоящее время ведется ускоренными темпами: «Основной целью нашего недавнего визита в Иран являлось обсуждение проекта строительства железнодорожной линии Агбенд (Азербайджан) -Салам Мелик (Иран). Можно сказать, что наиболее подходящий и оптимальный маршрут уже согласован, и ведутся последние переговоры по тому, где будут расположены, в том числе мосты».