• Թուրքական պետությունների մարզիկները Փարիզի Օլիմպիական խաղերում նվաճել են 41 մեդալ
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին Facebook սոցիալական ցանցում հայտնել է՝ Թուրքական պետությունների կազմակերպության (ԹՊԿ) գլխավոր քարտուղար Կուբանըչբեկ Օմուրալիևը։
«Շնորհավորում ենք մեր բոլոր մարզիկներին և երկրպագուներին-, ասել է նա։
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանցի մարզիկները 7 մեդալ են նվաճել Փարիզում կայացած XXXIII ամառային օլիմպիական խաղերում։ Ձյուդոիստներ Հիդայաթ Հեյդարովը (73 կգ) և Զելիմ Կոցոևը (100 կգ) դարձել են օլիմպիական չեմպիոններ։ Արծաթե մեդալներ են նվաճել թեքվոնդոիստ Գաշիմ Մագոմեդովը (58 կգ) և բռնցքամարտիկ Ալֆոնսո Դոմինգեսը (92 կգ), իսկ հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Հասրատ Ջաֆարովը (67 կգ), ազատ ոճայիններ Գեորգի Մեշվիլդիշվիլին և Մագոմեդխան Մագոմեդովը՝ բրոնզե մեդալներ:
Ղազախստանցի մարզիկները նույնպես 7 մեդալ են նվաճել, այդ թվում՝ մեկ ոսկե, երեք արծաթե և երեք բրոնզե: Ղրղզստանի մարզիկները նվաճել են 6 օլիմպիական մեդալ (2 արծաթ և 4 բրոնզ): Մրցումների արդյունքներով Թուրքիայի հավաքականը նվաճել է 8 մեդալ, որից երեքը արծաթե և հինգը բրոնզե։ Փարիզի ամառային օլիմպիական խաղերը Ուզբեկստանի համար ամենահաջողն են դարձել երկրի անկախության ողջ պատմության ընթացքում՝ մարզիկները նվաճել են 13 մեդալ՝ 8 ոսկե, 2 արծաթե և 3 բրոնզե։
Մեդալային հաշվարկում Ուզբեկստանը զբաղեցրել է 13-րդ տեղը, Ադրբեջանը՝ 30-րդ, Ղազախստանը՝ 43-րդ, Թուրքիան՝ 64-րդ, Ղրղզստանը՝ 68-րդ տեղը։

• Спортсмены из тюркских государств завоевали на парижской Олимпиаде 41 медаль
Как передает Armenia.Az, об этом в социальной сети Facebook сообщил генеральный секретарь Организации тюркских государств (ОТГ) Кубанычбек Омуралиев.
«Поздравляем всех наших спортсменов и болельщиков!», - подчеркнул он.
Напомним, что азербайджанские спортсмены завоевали на XXXIII летних Олимпийских играх в Париже семь медалей. Дзюдоисты Хидаят Гейдаров (73 кг) и Зелим Коцоев (100 кг) стали олимпийскими чемпионами. Таэквондист Гашим Магомедов (58 кг) и боксер Альфонсо Домингес (92 кг) завоевали серебряные медали, а борец греко-римского стиля Хасрат Джафаров (67 кг), вольники Георгий Мешвилдишвили и Магомедхан Магомедов - бронзу.
Казахстанские спортсмены также взяли семь медалей, в том числе одну золотую, три серебряные и три бронзовые медали. Спортсмены из Кыргызстана завоевали 6 олимпийских медалей (2 серебряные и 4 бронзовые). Турецкая сборная по итогам соревнований завоевала 8 медалей, в том числе три серебряные и пять бронзовых. Летние Олимпийские игры в Париже стали самыми успешными для Узбекистана за всю историю независимости страны: спортсмены завоевали 13 медалей - 8 золотых, 2 серебряные и 3 бронзовые.
В медальном зачете Узбекистан занял 13-е место, Азербайджан - 30-е, Казахстан - 43-е, Турция - 64-е, Кыргызстан - 68-е.