• Փեզեշքիան. Արդեբիլը կարող է դառնալ արտահանման և տնտեսական փոխանակման դարպաս Ադրբեջանի հետ
Ինչպես հաղորդում է Mehr-ը, այս մասին այսօր հայտարարել է Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը՝ երկրի հյուսիս-արևմուտքում գտնվող Արդեբիլ նահանգում ներդրողների և ձեռնարկատերերի հետ հանդիպման ժամանակ։
Խոսելով Արդեբիլի աշխարհաքաղաքական դիրքի և Ադրբեջանի Հանրապետության հետ ընդհանուր սահմանի մասին՝ նա հավելել է. «Այս նահանգը, Կովկասին մոտ լինելու և առևտրային ուղիներին հասանելիության շնորհիվ, կարող է դառնալ արտահանման և տնտեսական փոխանակման դարպաս։ Ինչո՞ւ Արդեբիլը չպետք է օրինակ դառնա մյուս նահանգների համար»։
Փեզեշքիանն ասել է, որ եթե Արդեբիլի զարգացմանը այլ կերպ մոտենալ, շատ տնտեսական խնդիրներ կարող են լուծվել։ Այս մեծ ներուժ ունեցող տարածաշրջանում կարելի է զարգացնել տնտեսությունը նոր ռազմավարության օգնությամբ։

• Пезешкиан: Ардебиль может стать воротами для экспорта и экономического обмена с Азербайджаном
Как сообщает Mehr, об этом заявил сегодня президент Ирана Масуд Пезешкиан на встрече с инвесторами и предпринимателями в провинции Ардебиль, расположенной на северо-западе страны.
Говоря о геополитическом положении Ардебиля и его общей границе с Республикой Азербайджан, он добавил: «Эта провинция, благодаря своей близости к Кавказу и доступу к торговым путям, может стать воротами для экспорта и экономического обмена. Почему бы Ардебилю не стать образцом, которому могли бы поучиться другие провинции?».
Пезешкиан сказал, что если подойти к развитию Ардебиля по-иному, то многие экономические проблемы можно будет решить. В этом регионе с большими возможностями можно развивать экономику с помощью новой стратегии.