• Ամիրբեկովը շնորհակալություն է հայտնել Հռոմի պապին
«Մենք բարձր ենք գնահատում Նորին Մեծություն Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի ցուցաբերած ուշադրությունը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հասնելու համար»։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ն, այս մասին Վատիկանի «Servizo Informazione Religiosa» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է՝ Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբեկովը։
Նրա խոսքով, Բաքվի և Երևանի միջև երկխոսությունը շարունակվում է տարբեր ձևերով և դրական ոգով։
«Պետք է ընդգծել, որ մոտ երկու տարի առաջ հենց Ադրբեջանն է նախաձեռնել՝ խաղաղության բանակցությունները և խաղաղության պայմանագրի նախագիծը, և այդ ժամանակվանից ի վեր կարևոր հաջողություններ են գրանցվել խաղաղ գործընթացում։
Վերջին դրական զարգացումները հնարավոր դարձան այն բանից հետո, երբ անցած սեպտեմբերին Ադրբեջանը լիովին վերականգնեց իր ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը և վերականգնեց արդյունավետ վերահսկողությունը Ղարաբաղի տարածաշրջանի վրա։
Այսօր մենք հավատում ենք, որ Հայաստանի հետ միասին քաղաքական ճանապարհով և համեմատաբար կարճ ժամանակում կկարողանանք հասնել մեր բոլոր նպատակներին։
Երկու շաբաթ առաջ Հայաստանը համաձայնեց դուրս բերել իր ուժերը Ադրբեջանի հյուսիս-արևմտյքում՝ Գազախի շրջանի չորս գյուղերից, որոնք օկուպացված էին ավելի քան երեսուն տարի, իսկ դրանից անմիջապես հետո, մենք սկսեցինք երկկողմանի սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացը, որը մի օր կդառնա պետական սահման մեր երկրների միջև»,- ընդգծել է Ամիրբեկովը։

• Амирбеков поблагодарил Папу Римского
«Мы высоко ценим внимание, проявленное Его Величеством Папой Франциском к достижению мира между Арменией и Азербайджаном».
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил представитель Президента Азербайджана по особым поручениям Эльчин Амирбеков в интервью информационному агентству Ватикана «Servizo Informazione Religiosa».
По его словам, диалог между Баку и Ереваном продолжается в различных формах и в позитивном духе.
«Необходимо подчеркнуть, что около двух лет назад именно Азербайджан был инициатором мирных переговоров и проекта мирного договора, и с тех пор в мирном процессе были достигнуты важные успехи.
Последние позитивные сдвиги стали возможны после того, как в сентябре прошлого года Азербайджан полностью восстановил свой суверенитет и территориальную целостность и восстановил эффективный контроль над Карабахским регионом.
Сегодня мы верим, что вместе с Арменией мы сможем достичь всех поставленных целей политическими средствами и в относительно короткие сроки.
Две недели назад Армения согласилась вывести свои силы из четырех сел Газахского района на северо-западе Азербайджана, находившиеся под оккупацией более тридцати лет, и сразу после этого мы начали процесс двусторонней делимитации и демаркации, который однажды станет государственной границей между нашими странами», - подчеркнул Эльчин Амирбеков.
Представитель Президента по особым поручениям также отметил, что Азербайджан решительно продолжает свои широкомасштабные усилия по реконструкции и восстановлению всех территорий, разрушенных в результате тридцатилетнего конфликта и незаконной оккупации.