• Պակիստանը տեխնիկական աջակցություն է առաջարկում Ադրբեջանին COP29-ի հետ կապված
Պակիստանի վարչապետի հատուկ օգնական Ռոմինա Խուրշիդ Ալամը հանդիպել է՝ Իսլամաբադում Ադրբեջանի դեսպան Խազար Ֆարհադովի հետ՝ քննարկելու այս տարվա նոյեմբերին Բաքվում կայանալիք COP29 կլիմայական գլոբալ գագաթնաժողովը։
Այս մասին հայտնում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով պակիստանյան Daily Parlament Times թերթին։
Կողմերը խոստացել են սերտ համագործակցություն պահպանել COP29-ի նախապատրաստության շրջանակներում և դրանից հետո ինչպես նաև պարտավորվել են միասնական դիրքորոշմամբ հանդես գալ գլոբալ գագաթնաժողովում: Պակիստանն Ադրբեջանին առաջարկել է ամբողջ տեխնիկական փորձաքննությունը, որն անհրաժեշտ է նրան COP29-ի հետ կապված:
Շնորհակալություն հայտնելով առաջարկի համար՝ դեսպանը հայտարարել է, որ մեր նպատակները համընկնում են, ինչը նշանակում է, որ մեր ապագան անխուսափելիորեն կհամընկնի։ Ֆարհադովը նշել է, որ Ադրբեջանը շատ բարձր է գնահատում Պակիստանի հետ կապերը։

• Пакистан предлагает Азербайджану техническую помощь в связи с COP29
Специальный помощник премьер-министра Пакистана Ромина Хуршид Алам провела встречу с послом Азербайджана в Исламабаде Хазаром Фархадовым, чтобы обсудить предстоящий глобальный климатический саммит COP29, который пройдет в Баку в ноябре этого года.
Об этом сообщает Armenia.Az со ссылкой на пакистанскую газету Daily Parliament Times.
Стороны пообещали поддерживать тесное сотрудничество в рамках подготовки к COP29 и после него, а также обязались выступать на глобальном саммите с единой позицией. Пакистан предложил Азербайджану всю техническую экспертизу, которая необходима ему в связи с COP29.
Поблагодарив за предложение, посол заявил, что наши цели совпадают, а значит, неизбежно совпадет и наше будущее. Фархадов отметил, что Азербайджан очень дорожит связями с Пакистаном.
Обе стороны подтвердили необходимость последовательного взаимодействия, обмена мнениями для укрепления бизнеса, торговли и устойчивого развития.