• Ջեյմս Շարպ. COP29-ի անցկացումը լայն հնարավորություններ կստեղծի Ադրբեջանի համար
Ինչպես հայտնում է Report-ը, այս մասին ասել է Ադրբեջանում Մեծ Բրիտանիայի նախկին դեսպան Ջեյմս Լայլ Շարպը, ով մասնակցել է ADA համալսարանում «COP29 և կանաչ տեսլականը Ադրբեջանի համար» թեմայով միջազգային ֆորումին։
Նա կողմերի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը գնահատել է որպես դրական քայլ. «Երկրները միմյանց հետ բանակցում են ուղիղ, առանց միջնորդների։ Սա հսկայական քայլ է։ Ռուս խաղաղապահներն էլ լքում են Ղարաբաղը: Սա նույնպես շատ դրական իրադարձություն է։ Հուսով ենք, որ կստեղծվի նաև կողմերի միջև մշտական անմիջական շփման մեխանիզմ»։
Շարպը նաև նշել է իր երկրի աջակցությունը COP29-ին. «COP29-ի անցկացումը մեծ հնարավորություններ կստեղծի Ադրբեջանի համար: Սա միաժամանակ մեծ պատասխանատվություն է»։

• Джеймс Шарп: Проведение СОР29 создаст широкие возможности для Азербайджана
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил экс-посол Великобритании в Азербайджане Джеймс Лайл Шарп, участвовавший на организованном в Университете АДА международном форуме на тему «COP29 и Зеленое видение для Азербайджана».
Он оценил процесс нормализации отношений между сторонами как позитивный шаг: «Страны ведут переговоры друг с другом напрямую, без посредников. Это огромный шаг. Российские миротворцы также покидают Карабах. Это тоже очень положительное событие. Надеемся, что также будет создан механизм постоянного прямого контакта сторон».
Шарп также отметил поддержку своей страны в связи с CОР29: «Проведение СОР29 создаст широкие возможности для Азербайджана. Это одновременно и большая ответственность».