• Ադրբեջանի բյուջեի եկամուտներն այս տարի կարող են դառնալ ամենաբարձրը անկախության ողջ պատմության ընթացքում
02 Հունիսի 2023 - 15:20
Վերանայված օրինագծում 2023 թվականի պետական բյուջեի եկամուտները հասել են անկախության պատմության ամենաբարձր մակարդակին, եկամտի հիմնական բաղադրիչների կանխատեսման ցուցանիշները՝ 14 աղբյուրներում եղել են ավելի բարձր, 1 աղբյուրում՝ ավելի ցածր, իսկ 6 աղբյուրներում մնացել են կայուն։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է Հաշվեքննիչ պալատի եզրակացության մեջ՝ «2023 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագծի վերաբերյալ։
Փաստաթղթում ասվում է, որ վերանայման պահին բյուջեի եկամուտները կանխատեսվում էին 33 779,5 մլն մանաթ, ինչը լինելով անկախության պատմության մեջ ամենամեծ գումարը՝ 9,8 տոկոսով ավելի է հաստատված ցուցանիշից։
Ակնկալվում է, որ վերանայված պետբյուջեի եկամուտների նախատեսվող աճի հիմնական մասը՝ 3005,5 մլն մանաթի չափով, կապահովվի՝ իրավաբանական անձանց եկամտահարկի, ավելացված արժեքի հարկի և Պետական նավթային հիմնադրամից փոխանցումների ավելացմամբ։

02 Июня 2023 - 14:39
В пересмотренном законопроекте доходы государственного бюджета на 2023 год достигли самого высокого уровня за всю историю независимости, прогнозные показатели по основным компонентам доходов были выше по 14 источникам и ниже по 1 источнику, по 6 источникам остались стабильными.
Как сообщает Armenia.Az, об этом говорится в заключении Счетной палаты на законопроект «О внесении изменений в закон «О государственном бюджете на 2023 год».
В документе говорится, что на момент пересмотра доходы бюджета прогнозировались в размере 33 779,5 млн манатов, что, являясь самой большой суммой за всю историю независимости, на 9,8% больше утвержденного показателя.
Ожидается, что основная часть предусмотренного увеличения доходов пересмотренного государственного бюджета в размере 3 005,5 млн манатов будет обеспечена за счет увеличения налога на прибыль юридических лиц, налога на добавленную стоимость и трансфертов из ГНФ.