• Միլլի Մեջլիսում կանցկացնի ուրբանիզացիայի և քաղաքաշինության վերաբերյալ համաժողով
Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսում (խորհրդարան) կանցկացվի կայուն քաղաքաշինության, ուրբանիզացիայի գործընթացների և սոցիալական իրավունքների վերաբերյալ համաժողով։
Trend-ի փոխանցմամբ՝ այս հարցը ներառված է Միլլի Մեջլիսի մարդու իրավունքների հանձնաժողովի 2026 թվականի գարնանային նստաշրջանի աշխատանքային ծրագրում։
Այսպես, գարնանային նստաշրջանի շրջանակներում նախատեսվում է անցկացնել համաժողով՝ կապված 2026 թվականը Ադրբեջանի Հանրապետությունում «Քաղաքաշինության և ճարտարապետության տարի» հռչակելու հետ։ Միջոցառմանը կքննարկվեն կայուն քաղաքաշինությունը, ուրբանիզացիայի գործընթացները և այս համատեքստում սոցիալական իրավունքների պաշտպանությունը։
Բացի այդ, հանձնաժողովի Աշխատանքային ծրագիրը ներառում է «Մարդու իրավունքները նոր աշխարհակարգի և ներկայիս աշխարհաքաղաքական գործընթացների համատեքստում. մարտահրավերներ և նոր հեռանկարներ» թեմայով ակնարկի մշակում և թվային ինքնիշխանության պաշտպանության, ապատեղեկատվության, deepfake տեխնոլոգիաների և մանիպուլյացիայի դեմ պայքարի իրավական և ինստիտուցիոնալ մեխանիզմների ամրապնդում։

23 Января 2026 - 11:05
В Милли Меджлисе Азербайджана состоится конференция, посвященная устойчивому градостроительству, процессам урбанизации и социальным правам.
Как сообщает Trend, этот вопрос включен в План работ комитета Милли Меджлиса по правам человека на весеннюю сессию 2026 года.
Так, в рамках весенней сессии планируется проведение конференции в связи с объявлением 2026 года в Азербайджанской Республике «Годом градостроительства и архитектуры». Мероприятие будет сосредоточено на вопросах устойчивого развития городов, процессах урбанизации и защите социальных прав в этом контексте.
Кроме того, в План работ комитета включены подготовка обзора на тему: «Права человека на фоне нового миропорядка и текущих глобальных геополитических процессов: вызовы и новые взгляды» и усиление правовых и институциональных механизмов защиты цифрового суверенитета, борьбы с дезинформацией, технологиями deepfake и манипуляциями.