• Euronews. Ադրբեջանը նոր ուղիներ է բացում պետական-մասնավոր գործընկերության համար. ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Ադրբեջանը գրավում է միջազգային հանրության ուշադրությունը՝ ընդլայնելով պետական-մասնավոր գործընկերությունը և խթանելով ոչ նավթային ոլորտի ներդրումները, հաղորդում է Euronews-ը:
Պաշտոնյաները նշում են, որ վերջին հինգ տարիների ընթացքում երկրում ներդրվել է ավելի քան 29 միլիարդ դոլարի ուղղակի օտարերկրյա ներդրումներ, ընդ որում՝ Թուրքիան, Շվեյցարիան և Միացյալ Նահանգները խոշորագույն ներդրողներից են։
Ներդրումային կառուցվածքի բարեփոխումները և ՊՄԳ մասին նոր օրենսդրությունը հնարավորություններ են բացում ենթակառուցվածքների, թվային վերափոխման և արտահանման վրա կենտրոնացած արդյունաբերության ոլորտներում։
Կառավարությունը նշում է, որ իր երկարաժամկետ զարգացման ռազմավարությունը նպատակ ունի ստեղծել մրցունակ բիզնես միջավայր և աջակցել կայուն տնտեսական աճին։

• Euronews: Азербайджан открывает новые каналы государственно-частного партнерства Видео
Азербайджан привлекает растущий международный интерес, расширяя государственно-частные партнерства и способствуя инвестициям за пределами нефтяного сектора, сообщает Euronews.
Чиновники говорят, что за последние пять лет в страну поступило более 29 миллиардов долларов прямых иностранных инвестиций, причем Турция, Швейцария и Соединенные Штаты являются одними из крупнейших вкладчиков.
Реформы инвестиционной структуры и новое законодательство о ГЧП открывают возможности в инфраструктуре, цифровой трансформации и экспортно-ориентированных отраслях.
Правительство заявляет, что его долгосрочная стратегия развития направлена на создание конкурентной бизнес-среды и поддержку устойчивого экономического роста.