12 Սեպտեմբերի 2025 - 17:42
Ռուսաստանը Ադրբեջանից և Հայաստանից ակնկալում է ակտիվ քայլեր՝ 3+3 տարածաշրջանային համագործակցության հարթակին մասնակցող երկրների արտաքին գործերի նախարարությունների ղեկավարների հաջորդ հանդիպման անցկացման ամսաթվերի համաձայնեցնեցման վերաբերյալ։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է՝ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Դիվանագետը նշել է, որ նման հարթակը, որի անդամ երկրներն են Ռուսաստանը, Ադրբեջանը, Հայաստանը, Վրաստանը, Իրանը և Թուրքիան, ծառայում է որպես «լավ հարթակ՝ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման և Հարավային Կովկասին վերաբերող այլ թեմաների քննարկման համար»։
«Մենք ակնկալում ենք, որ մեր ադրբեջանցի և հայ գործընկերները կձեռնարկեն ակտիվ քայլեր՝ արագ համաձայնեցնելու այս հարթակին մասնակցող երկրների արտաքին գործերի նախարարությունների ղեկավարների հաջորդ հանդիպման վայրը և ամսաթում էվերը», - նշել է Զախարովան։
Միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը հավելել է, որ ռուսական կողմը հաստատում է «իր պատրաստակամությունը՝ գործընկերներին տրամադրել անհրաժեշտ օգնություն հարցերի ամբողջ շրջանակում»։

12 Сентября 2025 - 16:42
Россия ожидает от Азербайджана и Армении активных шагов по согласованию дат проведения следующего заседания глав внешнеполитических ведомств стран — участниц платформы регионального сотрудничества «3 + 3».
Дипломат указала, что такая платформа, государствами-членами которой являются Россия, Азербайджан, Армения, Грузия, Иран и Турция, служит «хорошей площадкой для обсуждения армяно-азербайджанской нормализации и других актуальных для Южного Кавказа тем».
«Мы ожидаем от азербайджанских и армянских коллег деятельных шагов по скорейшему согласованию места и сроков проведения следующей встречи глав внешнеполитических ведомств стран — участниц этой платформы», — отметила Захарова.
При этом официальный представитель МИД РФ добавила, что российская сторона подтверждает «готовность оказать партнерам востребованное содействие по всему спектру вопросов».