12 Սեպտեմբերի 2025 - 14:51
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով հայկական լրատվամիջոցներին, այս մասին Ազգային ժողովում հայտարարել է Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը՝ պատասխանելով «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանի հարցին:
«Ես հաստատում եմ, որ մաքսային ծառայությունը կգործի: Ինչ վերաբերում է մանրամասներին, դրանք դեռևս քննարկվում են: Այնուամենայնիվ, անկախ դրանից, մեր ընդհանուր մաքսային քաղաքականությունը համապարփակ է, այսինքն՝ մենք բարեփոխումներ ենք իրականացնում մեր բոլոր սահմաններում առևտուրը պարզեցնելու համար», - ասել է Հակոբյանը:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրել են՝ «Միջազգային խաղաղության և բարգավաճման Թրամփի ուղու» վերաբերյալ հռչակագիրը։ Հռչակագրի 4-րդ կետում, մասնավորապես, ասվում է.
«ՀՀ-ն կհամագործակցի Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և համաձայնեցված երրորդ կողմերի հետ՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում «Միջազգային խաղաղության և բարգավաճման Թրամփի ուղու» (TRIPP) հաղորդակցության ծրագրի իրականացման շրջանակը սահմանելու համար։ Մենք վերահաստատում ենք մեր վճռականությունը՝ բարի կամքով ձեռնարկել բոլոր միջոցները՝ այս նպատակին հնարավորինս շուտ հասնելու համար»։

• Акопян: Таможенная служба Армении будет действовать на «Маршруте Трампа»
Таможенная служба Армении будет действовать на запланированном «Маршруте Трампа» (Trump Route for International Peace and Prosperity).
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом заявил в Национальном собрании председатель Комитета по государственным доходам Эдуард Акопян, отвечая на вопрос секретаря фракции «Армения» Арцвика Минасяна.
«Подтверждаю, что Таможенная служба будет действовать. Что касается деталей, то они пока обсуждаются. Однако, независимо от этого, наша общая таможенная политика носит комплексный характер, то есть мы проводим реформы для упрощения торговли на всех наших границах», – сказал Акопян.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев, премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент США Дональд Трамп и подписали 8 августа в Вашингтоне декларацию о «Маршруте Трампа для международного мира и процветания». В пункте 4 Декларации, в частности, говорится:
«Республика Армения будет сотрудничать с Соединенными Штатами Америки и согласованными третьими сторонами для определения рамок реализации коммуникационной программы Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) на территории Республики Армения. Мы подтверждаем нашу решимость добросовестно принять все меры для скорейшего достижения этой цели».