12 Սեպտեմբերի 2025 - 09:33
Սեպտեմբերի 11-ին Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի խոսնակ Սահիբա Գաֆարովան հանդիպում է անցկացրել՝ Իսրայելի Պետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռոնեն Կրաուսի հետ։
Այս մասին Trend-ին հայտնել են Միլլի Մեջլիսի հասարակայնության հետ կապերի և մամուլի բաժնից։
Շնորհավորելով դեսպանին նշանակման կապակցությամբ՝ խոսնակ Սահիբա Գաֆարովան նրան մաղթել է հաջողություններ երկրում դիվանագիտական գործունեության մեջ։ Հանդիպմանը գոհունակություն է հայտնվել՝ մեր բարեկամ և գործընկեր երկրների միջև համագործակցության ընդլայնման կապակցությամբ՝ ինչպես ավանդական, այնպես էլ մի շարք նոր ոլորտներում: Նշվել է, որ կան լավ հնարավորություններ կապերի հետագա զարգացման համար։
Զրույցի ընթացքում նշվել է մարդկանց միջև շփումների կարևորությունը՝ որպես մեր պետությունների և ժողովուրդների միջև բարենպաստ հարաբերությունների ցուցանիշներից մեկը, և ընդգծվել է, որ հրեաները դարեր շարունակ ապրել և շարունակում են ապրել խաղաղության, բարեկամության և փոխըմբռնման մթնոլորտում Ադրբեջանում՝ բազմամշակութային և հանդուրժողական երկրում։ Միևնույն ժամանակ, Իսրայելի ադրբեջանական համայնքը, այդ թվում՝ այս երկրում ապրող մեր հրեական ծագում ունեցող հայրենակիցները, իրենց ավանդն են ներդնում երկկողմ կապերի զարգացմանը։
Հանդիպմանը նշվել է նաև մեր պետությունների միջև փոխհարաբերությունների առաջընթացի գործում խորհրդարանների եզակի դերի մասին: Սահիբա Գաֆարովան հիշատակել է՝ այս տարվա ապրիլին Ուզբեկստանում Իսրայելի Քնեսեթի խոսնակ Ամիր Օհանայի հետ իր հանդիպումը՝ ընդգծելով մեր խորհրդարանների միջև շփումների, ինչպես նաև փոխադարձ այցելությունների և բարեկամական խմբերի գործունեության կարևորությունը:

12 Сентября 2025 - 09:46
Спикер Милли Меджлиса Азербайджана Сахиба Гафарова 11-го сентября провела встречу с новоназначенным чрезвычайным и полномочным послом Государства Израиль Роненом Краусом.
Об этом Trend сообщили в отделе по связям с общественностью и прессы Милли Меджлиса.
Поздравив посла с назначением на должность, спикер Сахиба Гафарова пожелала ему успехов в дипломатической деятельности в стране. На встрече было выражено удовлетворение расширением сотрудничества между нашими дружественными и партнёрскими странами – как в уже традиционных сферах, так и в ряде новых направлений; было отмечено наличие хороших возможностей для дальнейшего развития связей.
В беседе упоминалось значение контактов между людьми как одного из показателей благоприятных отношений между нашими государствами и народами, и было подчёркнуто, что евреи веками проживали и проживают и ныне в обстановке мира, дружбы и взаимопонимания в Азербайджане – мультикультурной и толерантной стране. В то же время свой вклад в развитие двусторонних связей вносит и азербайджанская община в Израиле, в том числе и наши соотечественники еврейского происхождения, проживающие в этой стране.
Говорилось на встрече и об уникальной роли парламентов в прогрессе взаимоотношений наших государств. Спикер Сахиба Гафарова упомянула свою встречу со спикером Кнессета Израиля Амиром Оханой в Узбекистане в апреле текущего года, подчеркнув значение контактов между нашими парламентами, а также встречных визитов и деятельности групп дружбы.
В ходе беседы вновь подчёркивалась важность рабочего визита президента Ильхама Алиева в Соединённые Штаты Америки по приглашению президента Дональда Трампа, проведённых во время визита переговоров, достигнутых договорённостей и подписанных тогда же документов. Спикер Сахиба Гафарова коснулась значения исполнения обязательств, принятых в рамках вашингтонских договорённостей, и выразила надежду на скорейшее подписание мирного договора между Азербайджаном и Арменией.