12 Սեպտեմբերի 2025 - 09:05
Էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովը ACWA Power-ի գործադիր տնօրեն Մարկո Արչելիի հետ քննարկել է՝ Ադրբեջանում «կանաչ էներգետիկայի» նախագծերի իրագործման ընթացքը։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը՝ հղում անելով Էներգետիկայի նախարարությանը, կողմերը քննարկել են՝ ցամաքում և ծովում արդյունաբերական մասշտաբի քամու էներգիայի արտադրության և փոխանցման նախագծերի իրականացումը, նշել են Խըզը-Աբշերոնի քամու էլեկտրակայանի (240 ՄՎտ) լրիվ հզորությամբ գործարկման առաջընթացը, որտեղ արդեն տեղադրվել է 30 տուրբին, և ավարտվել է մեկ 220/33 կՎ ենթակայանի կառուցումը, իսկ մեկ այլի վրա ավարտական աշխատանքներ են ընթանում։
Արտահանման և ներքին սպառման համար էներգետիկ համակարգում՝ «կանաչ էներգետիկ» նոր, լրացուցիչ հզորություններ ինտեգրելու համար անցկացված ցանցային ուսումնասիրության շրջանակներում տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում՝ 200 ՄՎտ հզորությամբ քամու էլեկտրակայանի նախագծի համատեղ իրականացման վերաբերյալ։

12 Сентября 2025 - 09:33
Министр энергетики Пярвиз Шахбазов обсудил с гендиректором ACWA Power Марко Арчелли ход реализации проектов «зеленой энергетики» в Азербайджане.
Как сообщает Report со ссылкой на Минэнерго, стороны обсудили реализацию проектов по производству и передаче ветровой энергии промышленного масштаба на суше и на море, отметили прогресс по запуску на полную мощность ветроэлектростанции «Хызы-Абшерон» (240 МВт), где уже установлено 30 турбин и завершено строительство одной подстанции 220/33 кВ и ведутся завершающие работы на другой.
В рамках сетевого исследования, проводимого с целью интеграции новых, дополнительных «зеленых энергетических» мощностей в энергосистему для экспорта, а также внутреннего потребления, состоялся обмен мнениями о совместной реализации проекта ветровой электростанции мощностью 200 МВт.