ՓակելԲաքուն և Բելգրադը քննարկել են էներգետիկայի, պաշտպանության և կրթության հարցեր
Սեպտեմբերի 11-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովն ընդունել է՝ Սերբիայի արտաքին գործերի նախարարության պետքարտուղար Դամյան Յովիչին։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են արտաքին գործերի նախարարությունից, հանդիպմանը քննարկվել են՝ Ադրբեջանի և Սերբիայի միջև ռազմավարական գործընկերության տարբեր ասպեկտներ, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցեր։
Կողմերը ընդգծել են՝ ադրբեջանա-սերբական ռազմավարական գործընկերության զարգացման գործում ղեկավարների մակարդակով շփումների կարևորությունը, նշել են տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության փոխադարձ աջակցության կարևորությունը։
Բացի այդ, Ջեյհուն Բայրամովը և Դամյան Յովիչը անդրադարձել են տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ էներգետիկայի, պաշտպանության, հումանիտար և կրթության ոլորտներում համագործակցության հարցեր։
Նշվել է դիվանագիտական ակադեմիաների միջև համագործակցության վերաբերյալ ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրի նշանակությունը, տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում՝ տարածաշրջանային և միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում գործընկերության հարցերի շուրջ։
Այնուհետև քաղաքական խորհրդակցություններ են անցկացվել՝ Ադրբեջանի և Սերբիայի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև։

ЗакрытьБаку и Белград обсудили энергетику, оборону и образование
11 сентября министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов принял государственного секретаря Министерства иностранных дел Сербии Дамьяна Йовича.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, на встрече были обсуждены различные аспекты стратегического партнерства между Азербайджаном и Сербией, а также вопросы региональной и международной безопасности.
Стороны подчеркнули значение контактов на уровне лидеров в развитии азербайджано-сербского стратегического партнерства, отметили важность взаимной поддержки территориальной целостности и суверенитета.
Кроме этого, Джейхун Байрамов и Дамьян Йович затронули вопросы сотрудничества по различным направлениям, включая энергетику, оборону, гуманитарную сферу, образование.
Было заявлено о значимости подписанного меморандума взаимопонимания о сотрудничестве между дипломатическими академиями, состоялся обмен мнениями по вопросам партнерства в рамках региональных и международных организаций.
Далее были проведены политические консультации между министерствами иностранных дел Азербайджана и Сербии.